Hemşirelik öğrencilerinin human papilloma virüsü ve aşıları hakkında bilgi düzeyleri ve tutumlarının incelenmesi
Investigation of nursing students' knowledge levels and attitudes about human papilloma virus and vaccines
- Tez No: 788911
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE YANIKKEREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı hemşirelik öğrencilerinin Human papilloma virüsü [HPV] ve aşıları hakkında bilgi düzeyleri ve tutumlarının incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 527 hemşirelik öğrencisi ile yürütülmüştür. Veriler öğrencilerin tanıtıcı özellikleri soru formu ve“Human Papilloma Virüsü Bilgi Ölçeği”ile toplanmıştır. Bulgular: Öğrencilerin %57,7'si Human papilloma virüsü'nü, %45,0'ı Human papilloma virüsü testini ve %52,8'i Human Papilloma Virüsü aşısını duyduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to examine the knowledge levels and attitudes of nursing students about Human Papilloma Virus and its vaccines. Materials and Methods: The research was carried out with 527 nursing students studying at Manisa Celal Bayar University Faculty of Health Sciences. The data were collected with the students' descriptive characteristics questionnaire and the Human Papilloma Virus Knowledge Scale. Results: Overall, 57.7% of the students stated that they had heard of Human Papilloma Virus, 45.0% of them had heard of the Human Papilloma Virus test and 52.8% of them had heard of the Human Papilloma Virus vaccine.