Sağlık eğitimi alan öğrencilerin HPV (Human papiloma Virüs) ve HPV ilişkili kanserler hakkındaki bilgi düzeylerinin ölçülmesi
Measuring the knowledge levels of health education students about HPV (Human papiloma Virus) and HPV-related cancers
  1. Tez No: 966597
  2. Yazar: FATİH ELİTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışması, Human Papilloma Virüs (HPV) ve HPV ile ilişkili kanserler hakkında sağlık eğitimi alan öğrencilerin bilgi düzeylerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda çalışmanın temel amacı, sağlık eğitimi alan öğrencilerin bu önemli halk sağlığı problemi hakkındaki bilgi düzeylerini ölçerek farkındalığı artırmak ve bu bilgilerin halk sağlığına yansımalarını değerlendirmektir. Çalışmada, HPV enfeksiyonu ile ilişkili düşük riskli ve yüksek riskli türler, aşıların etkinliği ve erken tanı yöntemleri gibi kritik konular üzerinde durulmuştur. Çalışma, anket yöntemiyle gerçekleştirilmiş olup, sağlık eğitimi alan tıp, diş hekimliği, hemşirelik ve ebelik gibi farklı meslek gruplarından öğrencilere uygulanmıştır. Katılımcılara, HPV'nin tanımı, bulaşma yolları, korunma yöntemleri, aşıların etkileri ve HPV ilişkili kanserlerin farkındalığına yönelik sorular yöneltilmiştir. Bulgular, istatistiksel yöntemlerle analiz edilerek bilgi düzeyindeki farklılıklar değerlendirilmiştir. Sonuçlar, HPV farkındalığının katılımcılar arasında belirgin farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur. Tıp öğrencilerinin bilgi düzeyleri genel olarak daha yüksekken, diğer meslek gruplarında HPV ve HPV ile ilişkili kanserler hakkında bilgi eksikliği olduğu gözlemlenmiştir. Ankete katılan öğrencilerin büyük bir kısmı, HPV aşılarının koruyucu etkisi hakkında bilgi sahibi olmasına rağmen, aşılama oranlarının düşük olduğu belirlenmiştir. HPV'nin cinsel yolla bulaştığı ve yüksek riskli türlerinin kansere yol açtığı konusunda farkındalık yaygın olmakla birlikte, bu bilginin yeterince pratikte uygulamaya dönüşmediği görülmüştür. Bu çalışma, HPV ve ilişkili kanserler hakkında sağlık profesyonelleri adaylarının eğitimine yönelik eksikliklerin giderilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. HPV aşılarının koruyuculuğu ve erken tanının önemi daha geniş kitlelere ulaştırılmalı, toplum sağlığını geliştirmek için eğitim programları düzenlenmelidir. Ayrıca, bireylerin cinsel sağlık eğitimi almasının HPV farkındalığı ve korunma davranışlarına olumlu katkı sağladığı göz önünde bulundurulmalıdır. Sonuç olarak, bu tez, HPV ile mücadelede farkındalığın artırılması ve sağlık profesyonellerinin bilgi seviyelerinin yükseltilmesinin, HPV ilişkili kanserlerin önlenmesinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to assess the knowledge levels of healthcare students regarding Human Papilloma Virus (HPV) and HPV-related cancers. The primary objective of this study is to measure the knowledge levels of healthcare students regarding this critical public health issue, raise awareness, and evaluate how this knowledge can influence public health outcomes. The study focuses on critical topics such as low-risk and high-risk HPV types, the effectiveness of vaccines, and early diagnostic methods.The research was conducted using a survey method, targeting students from various healthcare disciplines, including medicine, dentistry, nursing, and midwifery. Participants were asked questions regarding the definition of HPV, its modes of transmission, prevention strategies, the impact of vaccination, and their awareness of HPV-related cancers. The findings were analyzed statistically to evaluate differences in knowledge levels among the participants.The results revealed significant disparities in HPV awareness among the participants. Medical students demonstrated relatively higher knowledge levels, whereas other groups exhibited noticeable gaps in understanding HPV and HPV-related cancers. While a majority of the respondents were aware of the protective effects of HPV vaccines, vaccination rates were found to be low. Although awareness about HPV's sexual transmission and the carcinogenic potential of its high-risk types was widespread, this knowledge was not adequately reflected in practical preventive behaviors.This study highlights the need to address gaps in education regarding HPV and its related cancers among future healthcare professionals. The importance of HPV vaccination and early diagnosis should be communicated to a wider audience, and educational programs should be organized to enhance public health outcomes. Moreover, it is crucial to emphasize the role of sexual health education in improving awareness and preventive practices related to HPV.In conclusion, this thesis underscores the significance of raising awareness and improving the knowledge levels of healthcare professionals as essential steps in preventing HPV-related cancers.