Kısa süreli antrenman protokollerinin atletik performans üzerine subakut etkisi
Subacute effects of short-term training protocols on athletic performance
  1. Tez No: 788912
  2. Yazar: MAHMUT DOĞAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Günümüzde spor branşlarının müsabakalarının düzenlenme sıklığının artması yıllık antrenman planları dahilinde hazırlık döneminin kısalmasına neden olmuştur. Bu nedenle subakut sürede yüksek yoğunlukta uygulanabilir antrenman yaklaşımlarının araştırılması gereği doğmuştur. Çalışmamızın amacı Limit Stabilite Antrenman (LST) yaklaşımıyla hazırlanmış 10 günlük antrenman planının atletik performans üzerine kısa süreli etkilerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma kahverengi kuşak ve üzeri kemer seviyesine sahip 19 yetişkin karate sporcusunun katılımıyla (Yaş: 19.3±1.6, Vücut Ağırlığı: 64.7±16.6 kg, Boy: 164.6±9.7 cm) gerçekleşmiştir. Katılımcılar 10 sporcu Limit Stabilite Antrenman Grubu (LSTG), 9 sporcu Kontrol Grubu (KG) olmak üzere ikiye ayrılmıştır. LSTG sporcularına 10 gün süren ve 18 antrenmandan oluşan bir LST antrenman programı uygulanmıştır. KG sporcularına eşdeğer antrenman yükü, süresi ve sıklığında karate antrenmanı uygulanmıştır. Her iki grup için dikey sıçrama, dinamik denge, yumruk ivmelenmesi, aerobik dayanıklılık ve eklem hareket açıklığı (EHA) parametreleri familirizasyon, ön-test, son-test ve antrenman programı bitiminden 10 gün sonra takip testi uygulamalarıyla ölçümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Today, because of increase on frequency of tournament execution, the time that usable for preparation phase of annual training plan decrease. Therefore, reasons appear to research training approaches those usable in short term like ten days. The aim of this study is to examine subacute effects of ten days training plan that prepared with Limit Stability Training approach (LST) on athletic performance. Methods: 19 adult karate athletes who has brown belt or upper belt degrees participated this study (Age: 19.3±1.6, Body Mass: 64.7±16.6 kg, Height: 164.6±9.7 cm). Athletes divided in two groups as LST group (n=10) and control group (n=9). Training program that prepared with LST approach including 18 training session be applied to LST group athletes in 10 days. Karate training program that used equivalent training load, session and frequency be applied to control group. Vertical jump, dynamic balance, punch acceleration, aerobic capacity and range of motion (ROM) measurements performed at familiarization, pre-test, post-test and 10 days after the completion of training camp for both groups.