Ortaokul matematik ev ödevlerine veli katılımı hakkında öğrenci görüşlerinin incelenmesi
Investigation of student opinions about parent involvement in secondary school mathematics homework
  1. Tez No: 788923
  2. Yazar: CANSU KAYA KAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL GÖKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı ev ödevlerine veli katılımı konusunda öğrencilerin düşünce ve görüşlerinin neler olduğunu ortaya koymaktır. Bu doğrultuda çalışmada nitel araştırma yönergesine uygun olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği olan odak grup görüşmesi aracılığıyla veriler toplanmıştır. Araştırmada durum çalışması modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Elazığ ili Kovancılar ilçesinde bulunan dört devlet okulundaki ortaokul 8.sınıf öğrencilerinden matematik ev ödevlerini düzenli olarak yapan altı öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi oluşturulurken tabakalı örnekleme yöntemine göre karar verilmiştir. Araştırma verileri toplanırken öğrencilerle çevrimiçi ortamda odak grup görüşmesi yapılmıştır. Verilerin analizinde odak grup görüşmesi kayıtları transkripte dökülmüş ve öğrenci görüşleri kodlanarak analiz edilmiştir. Araştırma verilerinin analizi sonucu beş öğrenci matematik ev ödevlerinin akademik başarılarına katkı sağladığı, bir öğrenci herhangi bir katkısının olmadığı, velilerin çoğunlukla matematik ev ödevi yapma süreçlerine katılmadıkları ve öğrencilerin velilerinin akademik yardımına fazla ihtiyaç duymadıkları, matematik ödevini yalnız yaparken daha hızlı ilerlediklerini, daha rahat olduklarını, problemi tek başına yapmış olmanın onları daha çok mutlu ettiklerini ve daha kalıcı öğrenmenin gerçekleştiğini, velileriyle yaparken ise problem üzerinde çok fazla durduklarını ve çözümün daha uzun sürdüğünü, tedirgin olduklarını, sürekli yardım alma isteğinin olabileceği ve bu sebeple özgüven eksikliğinin yaşanabileceğini, velilerin motive edici konuşmaları, kendilerine güven duymaları ve destek vermelerinin matematik ev ödevi yapma isteklerini arttırdığı, velilerin kontrol, sık sık ödevi hatırlatma ve güvensizlik gibi davranışlarının matematik ev ödevi yapma isteklerini azalttığı, velilerin öğrencilerin matematik ev ödevlerinde soru çözümü için gayret gösterme, zaman harcama, dikkatli olma, ödevi zamanında yapma, düzenli ödev hazırlama gibi davranışları övdükleri, çözmekte zorlanılan problemlere gayret göstermeme, yeteri kadar konu tekrarı yapmama, problem üzerinde aşırı vakit harcama gibi davranışları da eleştirdikleri şeklinde görüş bildirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the thoughts and opinions of the students about parent participation in homework. In this direction, data were collected through focus group interview, which is a semi-structured interview technique, in accordance with the qualitative research directive. The case study model, one of the qualitative research methods, was used in the research. The study group of the research consists of six secondary school 8th grade students who regularly do their mathematics homework in four public schools in the Kovancılar district of Elazig. While creating the sample of the research, it was decided according to the stratified sampling method. While collecting the research data, focus group interviews were conducted with the students in an online environment. In the analysis of the data, the focus group interview recordings were transcribed and the student views were coded and analyzed. As a result of the analysis of the research data, five students' mathematics homework contributed to their academic success, one student did not contribute anything, parents mostly did not participate in the process of doing mathematics homework, and the students did not need much academic help from their parents, they progressed faster and were more comfortable while doing their mathematics homework alone, Parents' motivating speeches, It has been determined that self-confidence and support increase their willingness to do math homework, parents' control, frequent homework reminders and insecurity decrease their willingness to do math homework. It is seen that the students praise the behaviors such as making an effort to solve the questions in mathematics homework, spending time, being careful, doing the homework on time, preparing regular homework, and criticizing the behaviors such as not making an effort to solve the problems that are difficult, not repeating the subject enough, spending too much time on the problem. has been reported.