30 Ekim 2020 ( Mw= 6.9) Sisam depremi sonrası İzmir bölgesi kadastral nokta koordinat değişimlerinin incelenmesi
Investigation of cadastral point coordinate differences in İzmir region after the Samos earthquake 30 October 2020 ( Mw= 6.9)
- Tez No: 788960
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ, PROF. DR. İBRAHİM TİRYAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada İzmir sınırları içerisinde yer alan 18 adet kadastro noktasının, 30 Ekim 2020 Mw=6.9 Sisam depremi sonrasında koordinatlardaki değişimler ele alınmıştır. Bu amaçla 18 noktada 2021 ve 2022 yıllarında GNSS ölçüleri gerçekleştirilmiştir. Tüm veriler GAMIT yazılımı ile değerlendirilerek noktalara ait güncel koordinatlar hesaplanmış ve deprem öncesi duruma göre koordinat değişimleri belirlenmiştir. Depremden hemen sonrasındaki yıl olan 2020-2021 ve 2021-2022 yıllarındaki koordinat değişimleri incelendiğinde sırasıyla 1-40 ve 1-35 mm kadar farklar hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde özellikle deprem sonrası dönemlerdeki hız farklılıklarından dolayı yeni nokta tesis edilmesinden kaçınılması ve kadastral alt yapılarda güncellemeler yapılması gerekli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes in the coordinates of 18 cadastral sites located within the borders of İzmir after the 30 October 2020 (Mw: 6.9) Samos earthquake were investigated. For this purpose, GNSS measurements were carried out at these sites in 2021 and 2022. All data were processed with GAMIT software. The changes in each site were calculated by taking the coordinate differences before and after the earthquake at all sites. When the coordinate changes in the years 2020-2021 and 2021-2022 after the earthquake were examined, differences of 1-40 and 1-35 mm were calculated, respectively. When the results are examined, it is evaluated that both the establishment of new sites should be avoided and updates should be made in the cadastral sites due to the velocity differences in the post-earthquake periods.