30 Ekim sisam (samos) depremi (Mw 6.9) sonrası izmir ve çevresinde bulunan fayların jeodezik yöntemlerle postsismik dönemdeki kinematiğinin incelenmesi
Post-seismic kinematic analysis of faults in and around İzmir following the 30 october samos (Mw 6.9) earthquake using geodetic methods
  1. Tez No: 1003026
  2. Yazar: ERGİN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TİRYAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ölçme Tekniği Bilim Dalı
Özet
Bu tez kapsamında 30 Ekim 2020 yılında meydana gelen Sisam Depremi (Mw:6.9) sonrası bölgede bulunan 27 adet GNSS noktasına 8 kampanya postsismik dönem GNSS ölçüsü yapılmıştır. Kampanyalar deprem sonrası 2020 yılı kasım ayında yapılan kosismik ölçüler ile başlayıp 2025 yılı nisan ayında sona ermiştir. Tüm veriler GAMIT/GLOBK yazılım takımıyla değerlendirilmiştir. Elde edilen tüm kampanyalar kullanılarak farklı kombinasyonlara göre ITRF 2014 Avrasya plakası sabit postsismik dönem hızlar üretilmiştir. Üretilen hız kombinasyonları incelendiğinde GNSS noktalarının büyük bir bölümünde ilk iki kampanyanın erken dönem postsismik hareketi içerdiği görülmüştür. En uygun kombinasyonlar ile üretilen postsismik hızlar ile presismik hızlar arasındaki farklar elde edilmiştir. Bu farklara anlamlılık testi uygulanmış α=0.05 yanılma olasılığında t-dağılımı ile anlamlı olup olmadıkları test edilmiştir. Test sonuçlarına göre deprem merkezüssüne yakın olan noktalarda (DMRC, OZDE ve ZEYT) postsismik dönemin devam ettiği düşünülmektedir. Bununla birlikte özellikle KBR3, KBR4 ve KBR5 noktalarının presismik dönemle postsismik dönem arasındaki hız farklarının arttığı bu noktaların Avrasya sabit hızlarının yavaşlamaya başladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, eight campaign-based postseismic GNSS measurements were carried out at 27 GNSS sites in the region affected by the 30 October 2020 Samos Earthquake (Mw 6.9). The campaigns began with the coseismic measurements conducted in November 2020 and were completed in April 2025. All data were processed using the GAMIT/GLOBK software package. Using all campaign datasets, postseismic velocities in the Eurasia-fixed ITRF2014 frame were estimated based on various campaign combinations. Analysis of these combinations showed that, for most GNSS stations, the first two campaigns captured early postseismic deformation. Differences between the postseismic velocities from the optimal combinations and the preseismic velocities were then computed, and their statistical significance was tested using a t-distribution at α = 0.05. The results indicate that stations near the epicenter (DMRC, OZDE, and ZEYT) continue to exhibit postseismic deformation. Furthermore, at stations KBR3, KBR4, and KBR5, increased velocity differences between the preseismic and postseismic periods suggest that their Eurasia-fixed velocities have begun to decelerate.