İki farklı bitkinin esansiyel yağları ile sucukta yenilebilir kaplama uygulaması
Renewable coating application in sausage with essential oils of two different plants
- Tez No: 788961
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ŞEVİK, DOÇ. DR. GÖKHAN AKARCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada, fermente edilmiş sucuk örnekleri dış kılıfları soyulduktan sonra keçiboynuzu gamı ile farklı konsantrasyonlardaki fesleğen ve defne esansiyel yağları kullanılarak elde edilen yenilebilir kılıf uygulamasının sucuk üzerindeki etkileri gözlemlenmiştir. Ürünler uygun kaplama maddesi ile kaplandıktan sonra 21 gün süre ile +4°C'de depolanmış ve bu süre boyunca ürün üzerindeki fiziko-kimyasal ve mikrobiyolojik değişimler incelenmiştir. Fermente edilmiş sucuklar, 21 gün boyunca defne ve fesleğen bitkilerinden elde edilmiş olan esansiyel yağlar ile keçiboynuzu gamı birleştirilerek dış çeperleri yenilebilir kılıf ile kaplanmıştır. Kontrol ürünü (K), kılıfsız ürünü (K1), sadece keçiboynuzu gamı ile kaplanmış olan (K2), keçiboynuzu gamına ilave edilen defne yağı içeriğine göre %0.25 derişimli (D1), %0.50 derişimli (D2) ve keçiboynuzu gamına ilave edilen fesleğen yağı içeriğine göre %0.25 (F1), %0.50 (F2) olarak gruplandırılmıştır. 0., 7., 14., 21. günlerde çeşitli parametreler üzerinde yapılan yeni ürünün etkileri araştırılmıştır. Su aktivitesi tüm ürünlerde 0. güne göre düşüş gösterirken kaplama yapılan ürünlerin D1, D2, F1, F2 kontrol grubu örneklerine göre düşüş oranı daha azdır. Sucuk ürünlerinde pH değişimi depolama süresi boyunca düşüş gözlemlenmiştir. Kuru madde miktarı depolama süresi boyunca düşüş göstermiş olup 21. gün kılıfsız sucuk örneğinde en yüksek % kuru madde miktarı saptanmıştır. Yağ oranları 0. gün ve 21. gün olarak analiz edilmiş ve 21. gün yağ analizi sonuçları 0. günden yüksek çıkmıştır. 0. günde yapılan analizlere göre, yağ miktarı %30,21-32,33 değerleri arasında iken 21. gün sonunda %37,76-42,76 değerleri arasında değişim gözlemlenmiştir. Kül analizleri depolama süresi boyunca kurumaya bağlı olarak artış göstermiştir. TBA analizleri depolama süresi boyunca artış göstermiş olup, 0,41-0,75 mg malonaldehit/kg değerleri arasında değişim göstermiştir. Her bir sucuk örneğinde iç ve dış kısımlarında yapılan renk analizlerine göre L*(parlaklık), a* (kırmızılık) ve b*(sarılık) değeri depolama süresi boyunca tüm örneklerde düşüş gözlemlenmiştir. Mikrobiyolojik analizlere bakıldığında depolama süresi boyunca kontrol ve kılıfsız sucuk numunelerindeki mikrobiyal gelişim kaplanmış diğer numunelere göre daha hızlı artış göstermiştir. Tekstür analizleri muameleleri sonucunda ürünlerin üzerinde çok fazla bir etkisi olmadığı görülmüştür. Duyusal değerlendirmede en çok %0.50 konsantrasyonlu defne örneği (D2) beğenilmiştir. Yapılan analizler ve sonuçlarına bakıldığında fermente sucukların defne ve fesleğen yağları ile yenilebilir kılıf uygulaması sonucunda ürünlerin raf ömrünün ve kalitesinin daha uzun süre boyunca sağlanabildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, after peeling off the outer casing of fermented sausage samples, the effects of edible casing application obtained by using carob gum and basil and laurel essential oils at different concentrations on sausage were observed. After the products were covered with the appropriate coating material, they were stored at +4°C for 21 days and the physicochemical and microbiological changes on the product were examined during this period. Fermented sausages were covered with an edible casing by combining essential oils obtained from laurel and basil plants with carob gum for 21 days. Control product (K), unsheathed product (K1), covered only with carob gum (K2), basil oil added to carob gum, 0.25% concentrated (D1), 0.50% concentrated (D2), and basil oil added to carob gum It is grouped as 0.25% (F1), 0.50% (F2) according to its content. The effects of the new product on various parameters on the 0th, 7th, 14th, and 21st days were investigated. While the water activity decreased in all products compared to the 0th day, the decrease rate of the coated products was less than the D1, D2, F1, F2 control group samples. A decrease was observed during the storage period of the pH change in the sausage products. The amount of dry matter decreased during the storage period and the highest % dry matter content was determined in the unsheathed sausage sample on the 21st day. Fat ratios were analyzed as day 0 and day 21 and oil analysis results on day 21 were higher than day 0. According to the analyzes performed on day 0, while the amount of fat was between 30.21% and 32.33%, a change between 37.76-42.76% was observed at the end of the 21st day. Ash analyzes increased due to drying during the storage period. TBA analyzes increased during the storage period and varied between 0.41-0,75 mg malonaldehyde/kg. According to the colour analyzes performed on the inside and outside of each sausage sample, L* (brightness), a* (redness) and b* (yellowness) values decreased in all samples during the storage period. Considering the microbiological analysis, the microbial growth in the control and unshelled sausage samples increased faster than the other coated samples during the storage period. As a result of the texture analysis treatments, it was seen that there was not much effect on the products. Laurel sample (D2) with 0.50% concentration was most appreciated in sensory evaluation. When the analyzes and results are examined, it has been observed that the shelf life and quality of the products can be ensured for a longer period as a result of the application of edible casing with laurel and basil oils of fermented sausages.