409 numaralı Lice Şer'iyye Sicili transkripsiyon ve değerlendirmesi (H.1311-1317/m.1893-1900 59-116)
Transcription and evaluation of Lice Şerᶜiyye Register no 409 (H.1311-1317/m.1893-1900 p.59-116
  1. Tez No: 788974
  2. Yazar: SAMET AYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Osmanlı Devleti'nin din, dil, etnik yapı ve kültür bakımından homojen olmayan bir bölgede altı asır ayakta kalmasının şüphesiz askerî, idârî, iktisâdî, sosyal ve kültürel sebepleri vardır. Dünya tarihinde çok sık rastlanmayan böyle bir başarıyı tek bir sebeple açıklamak elbette mümkün değildir. Ancak bu başarının altında Osmanlı yönetim ve hukuk anlayışının çok önemli bir rol oynadığı unutulmamalıdır. Osmanlı Devleti'nde Beylik döneminden beri fethedilen yerlere hukuku temsilen bir kadının, idareyi temsilen bir subaşının tayini yerleşmiş bir gelenekti. Osmanlı kadısı İslâm devletleri içinde özgün bir yeri olan adliye ve mülkiye görevlisidir. Memuriyeti, kendinden önceki İslâmî asırlardaki meslektaşlarına göre daha geniş yetkilerle donatılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are undoubtedly military, administrative, economic, social and cultural reasons why the Ottoman Empire survived for six centuries in a region that was not homogeneous in terms of religion, language, ethnic structure and culture. Of course, it is not possible to explain such a success, which is not very common in world history, for a single reason. However, it should not be forgotten that the Ottoman administration and legal understanding played a very important role in this succes In the Ottoman Empire, it was an established tradition to appoint a woman to represent the law of the conquered states and a subasi to represent the administration since the principality period. The Ottoman qadi is a court and civil servant who has a unique place in Islamic state His office is empowered with broader powers than his colleagues in the Islamic centuries before him.