4-7 yaş arası konuşma sesi bozukluğu olan ve olmayan çocukların anlamsız sözcük tekrarı testi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of nonsense word repetition test for children aged 4-7 with and without speech sound disorder
  1. Tez No: 789002
  2. Yazar: ECE İREM YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kısa süreli bellek, bilgilerin geçici olarak zihinde saklanmasını ve işlenmesini sağlayan çalışma belleğinin alt sistemlerinden biridir. Konuşma sesi bozukluğu bulunan çocuklara yönelik yürütülmüş olan çalışmalar, bahsi geçen çocukların kısa süreli bellek ile fonolojik bellek alanlarında tipik gelişim gösteren yaşıtlarına nazaran daha zayıf olduklarını gözler önüne sermektedir. Bu çalışma çerçevesinde konuşma sesi bozukluğu olan çocuklarla konuşma sesi bozukluğu olmayan çocukların Anlamsız Sözcük Tekrarı Testinden aldıkları puanlar karşılaştırarak, kısa süreli bellek becerileri arasında farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Bu çalışma için 4-7 yaş arasında konuşma sesi bozukluğu olan 17 çocuk ve konuşma sesi bozukluğu olmayan 17 çocuk Anlamsız Sözcük Tekrarı Testinden aldıkları puanlar bakımından karşılaştırılmıştır. Araştırma çerçevesinde ele alınan çocuklar araştırmaya destek olabilmek adına gönüllü dil ve konuşma terapistleri ile öğretmenler tarafından seçilmiştir. Katılımcılar Sesletim-Sesbilgisi Testi ile konuşma sesi bozukluğu açısından gruplandırılmış, kısa süreli bellek becerileri ise Anlamsız Sözcük Tekrarı Testi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Short-term memory is one of the subsystems of working memory that allows information to be temporarily stored and processed in the mind. Studies conducted on children with speech sound disorders reveal that these children are weaker in the areas of short-term memory and phonological memory compared to their peers with typical development. Within the framework of this study, it was investigated whether there was a difference between short-term memory skills by comparing the scores of children with speech sound disorders and children without speech sound disorders from the Nonsense Word Repetition Test. For this study, 17 children between the ages of 4 and 7 with speech sound disorders and 17 children without speech sound disorders were compared in terms of their scores on the Nonsense Word Repetition Test. The children studied within the framework of the research were chosen by volunteer speech and language therapists and teachers in order to support the research. Children were grouped in terms of speech sound disorder with the Speech-Photophony Test, and their short-term memory skills were evaluated using the Nonsense Word Repetition Test.