Gezgin hırsız problemi için matematiksel model ve genetik algoritma
Mathematical model and genetic algorithm for the traveling thief problem
- Tez No: 789005
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER KAPANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim ve Servis Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu makalede, iyi bilinen Gezgin Satıcı Problemi (GSP) ve Sırt Çantası Problemlerinin (SÇP) birleşimi olmakla beraber doğrusal olmayan kombinatoryal bir problem olan Gezgin Hırsız Problemi (GHP) ele alınmıştır. GHP'nin çözülmesi, içerdiği iki NP-zor optimizasyon problemin yanısıra içerdiği doğrusal olmayan süre kısıtı nedeniyle de zordur. Problemin amacı, bir hırsızın tüm düğümleri ziyaret ettiği ve maksimum faydayı elde etmek için hangi düğümden hangi eşyanın alınması gerektiğini belirleyen bir toplama planını oluşturmaktır. Ele alınan problem için bir matematiksel model ve büyük boyutlu problemlerin çözülmesinde karşılaşılan zaman karmaşıklığı nedeniyle de iki farklı genetik algoritma geliştirilmiştir. Geliştirilen algoritmaların performansları farklı özelliklerdeki test problemleri kullanılarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this article, two well-known combinatorial optimization problems are discussed, namely the Traveling Thief Problem (TTP), which is a combination of the Traveling Salesman Problem (TSP) and the Knapsack Problem (KP). Deciphering such multicomponent optimization problems is difficult not only because of the strict optimization problems involved, but also because of the interdependencies between the different components in particular. The purpose of this problem is to form a collection plan, according to which a thief visits all cities and determines which items should be taken from which city in order to get the maximum benefit. A mathematical model has been developed for the problem under consideration, and two different genetic algorithms have been developed because large-sized problems cannot be solved with the proposed mathematical model. The performances of the developed algorithms were tested using test problems of different properties.