Bazı yulaf çeşitlerinin Eskişehir ekolojisinde ot verimlerinin belirlenmesi
Determination of forage yields of some oat varieties in Eskişehir ecology
  1. Tez No: 789006
  2. Yazar: ÖMÜRCAN ATAMER US
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırma, Eskişehir ekolojik şartlarında 16 tescilli ve 1 üretim izinli toplam 17 yulaf genotipinin ot verimi ve ilgili özelliklerinin belirlenmesi için Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Deneme arazisinde 2021 yılında yürütülmüştür. Araştırma, tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü olacak şekilde kurulmuştur. Çalışmada 16 farklı tescilli yulaf çeşidi (Albatros, Avar, Diriliş, Faikbey, Fetih, Halkalı, Haskara, Kahraman, Kayı, Kırklar, Küçükyayla, Manas, Sarı, Sebat, Seydişehir, Yeniçeri) ve 1 adet üretim izni bulunan yulaf genotipi (Yağız) kullanılmış olup bitki boyu uzunluğu (cm), kuru ot verimi (kg/da), yaprak oranı (%), sap oranı (%), ot ham protein içeriği (%), NDF oranı (%), ADF oranı (%), ham kül değerleri (%) incelenmiştir. Çalışma sonucunda yulaf genotiplerinin ortalama değerleri bitki boyu 70,07 cm, kuru ot verimi 596,45 kg/da, sap oranı %84,65, yaprak oranı %15,33, ham protein oranı %12,39, NDF oranı %42,17, ADF oranı %35,82, ham kül değeri %16,71 olarak belirlenmiştir. En yüksek ve en düşük bitki boyu uzunluğu Kahraman (95,4 cm) ve Sebat (50,9 cm), kuru ot verimi Küçükyayla (712,25 kg/da) ve Sebat (383 kg/da), sap oranı Diriliş (%87,75) ve Albartos (%76,2), yaprak oranı Albatros (%23,80) ve Diriliş (%12,0), ham protein oranı Haskara (%14,65), Faikbey (%14,65) ve Kahraman (%10,4), NDF oranı Manas (%45,80) ve Sebat (%37,5), ADF oranı Yağız (%36,30) ve Seydişehir (%34,75), ham kül oranı Seydişehir (%23,70) ve Kırklar (%14,50) genotiplerinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in Eskişehir Osmangazi University Faculty of Agriculture Research and Trial area in 2021 in order to determine the weed yield and related characteristics of a total of 17 oat genotypes with 16 registered and 1 production permit under Eskişehir ecological conditions. The research was established in such a way that the coincidence blocks were repeated 4 times according to the trial pattern. In the study, 16 different registered oat varieties (Albatross, Avar, Diriliş, Faikbey, Fetih, Halkalı, Haskara, Kahraman, Kayı, Kırklar, Küçükyayla, Manas, Sarı, Sebat, Seydişehir, Yeniçeri) and 1 oat variety with production permit (Yagiz) plant height (cm), hay yield (kg/da), dry leaf rate (%), dry stem rate (%), grass crude protein rate (%), NDF rate (%), ADF rate (%) , raw ash value (%) in total, 8 different parameters were examined. As a result of the study, the average values of oat genotypes were determined as plant height 70.07 cm, hay yield yield 596.45 kg/da, dry stem rate 84.65%, dry leaf rate 15.33%, grass crude protein ratio 12.39%, NDF rate 42.17%, ADF rate of 35.82%, raw ash value was determined as 16.71%. The highest and lowest plant heights were Kahraman (95.4 cm) and Sebat (50.9 cm), respectively, and the highest and lowest hay yield were Küçükyayla (712.25 kg/da) and Sebat (383 kg/da), respectively, the highest and lowest dry stem rate Diriliş (87.75%) and Albartos (76.2%), the highest and lowest dry leaf rate Albatross (23.8%) and Diriliş (12%), the highest and the lowest grass crude protein ratios Haskara (14.65%) and Kahraman (10.4%), the highest and lowest NDF ratios were Manas (45.8%) and Sebat (37.5%), the highest and lowest The lowest ADF ratio was obtained from Yağız (36.3%) and Seydişehir (34.75%), respectively, and the highest and lowest raw ash ratios were obtained from Seydişehir (23.7%) and Kırklar (14.5%) varieties, respectively.