Bazı yulaf çeşitlerinin Adana ve Kahramanmaraş lokasyonlarında verim ve verim unsurları bakımından değerlendirilmesi
Investigation of some oat varieties for yield and yield components in Adana and Kahramanmaras locations
- Tez No: 423799
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma, 2013-2014 ürün yetiştirme sezonunda, Adana ve Kahramanmaraş koşullarında, 5 yulaf (Avena spp.) çeşidi (Checota, Seydişehir, Faikbey, Sebat ve Arslanbey) kullanılarak, tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada, yulaf çeşitlerinin salkımdaki tane sayısı (STS), salkımdaki tane ağırlığı (STA), bin tane ağırlığı (BTA), hektolitre ağırlığı (HA), tane verimi (TV) ve protein oranı (PO) incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, lokasyonların ortalaması olarak yulaf genotipleri arasındaki farklar; STS, BTA, TV ve HA bakımından önemli, STA ve PO bakımından önemsiz olmuştur. En yüksek TV (368 kg/da) Arslanbey çeşidinden, en düşük TV (139 kg/da) Faikbey çeşidinden elde edilmiştir. Yulaf çeşitleri, Kahramanmaraş lokasyonunda, Adana lokasyonuna göre daha iyi performans göstermiş, ortalama TV Kahramanmaraş lokasyonunda 242 kg/da, Adana lokasyonunda 190 kg/da olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out during 2013-2014 cropping season in Kahramanmaraş and Adana locations with five oat (Avena spp.) cultivars (Checota, Seydişehir, Faikbey, Sebat and Arslanbey), by the randomized complete blocks design with four replications. In the research, the grain number per panicle (GNP), grain weight per panicle (GWP), one thousand kernel weight (1000-GW), test weight (TW), gran yield (GY) and protein ratio (PR) of oat varieties were investigated. According to results, over the locations, the differences among oat genotypes were significant for GNP, 1000-GW, TW and GY, not significant for GWP and PR. The highest GY (3680 kg/ha) from cv Arslanbey and the lowest GY (1390 kg/ha) from cv Faikbey were obtained. Oat cultivars had better performance in Kahramanmaraş location than Adana and average GY was 2420 kg/ha in Kahramanmaraş location, while 1900 kg/ha in Adana location.