Hemşirelikte danışmanlığın değerlendirilmesi ölçeğinin geliştirilmesi, geçerlik ve güvenirlik çalışması
Development, validity and reliability study of the assesment of nursing counseling scale
  1. Tez No: 789027
  2. Yazar: AYNUR DEMİREL BASA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN KAR ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada Hemşirelikte Danışmanlığın Değerlendirmesine yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçme aracının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Karabük Eğitim ve Araştırma Hastenesi ile Safranbolu Devlet Hastanesi'nde toplam 550 katılımcıdan Kasım 2019-Şubat 2020 tarihleri arasında elde edilen veriler değerlendirildi. Veri toplama aracı olarak Tanıtıcı Bilgi Formu ve Hemşirelikte Danışmanlığın Değerlendirilmesi Ölçeği (HDDÖ) kullanıldı. Etik kurul ve çalışmanın yürütüldüğü hastanelerden kurum izinleri ve çalışmaya katılan katılımcılardan sözel onamları alındı. Oluşturulan ölçek maddelerinin ifade uygunluğunu değerlendirebilmek adına küçük bir örneklem grubu üzerinde ön uygulaması yapıldı (n=12). Kapsam geçerliği için Dawis yöntemi kullanıldı ve uzman görüşlerinden (n=10) elde edilen puanlarla ölçek maddelerinin kapsam geçerlik oranları hesaplandı. Yapı geçerliğini test etmek adına faktör analizi yöntemlerinden; Açımlayıcı ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (AFA ve DFA) kullanıldı. Güvenirlik değerlendirmesi için cronbach alfa katsayısına, madde toplam korelasyon puanına ve yarıya bölme metodu kullanılarak Guttman Split-Half katsayısına bakıldı. Kapsam geçerlik oranı ölçeğin her bir maddesi için 0,80'den büyük bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop a valid and reliable measurement tool for the Assesment of Counseling in Nursing. The data obtained from a total of 550 participants in Karabuk Training and Research Hospital and Safranbolu State Hospital between Novamber 2019- Fabruary 2020 were eveluated. Descriptive Information From and the Scale of Assesment of Counseling in Nursing (HDDÖ) were used as data collection tools. Institutional permissions were obtained from the ethics committee and hospitals where the study was conducted and verbal consents from the participants in the study were obtained. In order to eveluate the expression consistency of the created scale items, a pre-application was made on a small sample group (n=12). Dawis method was used for content validity and content validity rates of the scale items were calculated with the scores obtained from expert opinions (n=10). Factor analiysis methods to test the construct validity; Exploratory and Confirmatory Factor Analysis (EFA and CFA) were used. Cronbach alpha coefficient, item total correlation score and Guttman Split-Half coefficient were analyzedfor reliability evaluation. Content validity rate was found to be greater than 0,80 for each item of the scale.