Bursa İli çevresinden alınan çiğ süt örneklerinde bazı mineral madde ve ağır metallerin tespiti üzerine bir araştırma
A Research on minerals and heavy metals identification in raw milk that was collected around the city Bursa
- Tez No: 78903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET BURSA İLİ ÇEVRESİNDEN ALINAN ÇİĞ SÜT ÖRNEKLERİNDE BAZI MİNERAL MADDE VE AĞIR METALLERİN TESPİTİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Dünyamızda süren hızlı endüstriyel gelişim, kentleşme ve nüfus artışı büyük boyutlara varan bir çevre kirliliğine neden olmuştur. Kir lenme sonucu gıdaya bulaşan ağır metaller, gıda zinciri yoluyla insan lara bulaşarak önemli sağlık sorunları doğurmaktadır. Bu araştırmada Bursa ili ve çevresinde trafik yoğunluklu bölge, sanayi bölgesi ve kırsal alan olmak üzere üç bölge seçilmiş ve bu böl gelere ait çiğ süt örneklerinde ağır, metaller ve mineral maddeler tes pit edilmiştir. Bu üç bölgeden alınan çiğ süt örneklerinin her birinde ağır me tallerden kurşun, arsenik, bakır, demir, cıva ve çinko mineral madde lerden kalsiyum ve magnezyum düzeylerinin tespiti yapılmıştır. Trafik yoğunluklu bölge, sanayi bölgesi ve kırsal kesime ait sütlerde ortalama değerler sırasıyla kurşun, 0.032, 0.049, 0.018; arsenik, 0.05, 0.04, 0.0; bakır, 0.58, 0.96, 0.39; demir, 1.78, 4.27, 1.01; çinko, 4.49, 5.01, 3.77; cıva, 0.0; kalsiyum, 1180, 1256, 1223; magnezyum, 98.8, 97.2, 102.8 mg/kg'dır. Elde edilen sonuçlara göre ağır metal kirlenmesi yönünden sanayi bölgesine ait süt örmeklerinin metal içeriği diğer bölgelere nazaran da ha yüksek bulunmuştur. Trafik yoğunluklu bölgenin süt örneklerinin de metal içeriği kırsal kesimin süt örneklerinin ağır metal düzeylerine gö re daha yüksek tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Çiğ süt. Atomik Absorbsiyon Spektrofoto metresi, kurşun, arsenik, bakır, demir, cı va, çinko, kalsiyum, magnezyum.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RESEARCH ON MİNERALS AND HEAVY METALS IDENTIFICATION IN RAW MILK THAT WAS COLLECTED AROUND THE CITY BURSA The industrial developments, urbanization and population growth resulted in a serious environmental pollution. Consequently heavy metals that are absorbed into food caused serious health problems by means of food cycle. In this research three regions; the one with traffic jam, industrial, rural were selected and in raw milk heavy metals and minerals were identified. In all of the samples of raw milk the amounts of heavy metals - lead, arsenic, copper, iron, zinc, mercury and minerals, calcium, magnesium are identified. The mean values in milk of trafik jam, industrial, rural were; lead, 0.032, 0.049, 0.018; arsenik, 0.05, 0.04, 0.0; copper, 0.58, 0.96, 0.39; iron, 1.78, 4.27, 1.01; zinc, 4.49, 5.01, 3.77; mercury, 0.0; calcium, 1180, 1256, 1223; magnesium, 98.8, 97.2, 102.8 mg/kg respectivly. With respect to results, it was found that the amount of metal in milk samples that were taken from the industrial region was higher than the ones in the other regions. Moreover, the amount in milk samples of traffic jam region was higher than the one in the control region. KEY WORDS Raw milk, Atomic Absorption Spectrophotometry, Lead, Arsenic, Copper, Iron, Mercury, Zinc, Calcium, Magnesium.