Bursa ili çevre işlemleri
Bursa city environment embroiderys
- Tez No: 117841
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHŞİ YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
223 ÖZET Bu araştırmanın amacı, Bursa İli Yakın Çevresi Çevre İşlemelerinin; boyutları, kullanılan gereçler, teknikleri, renkleri, konulan ve kompozisyon özelliklerini saptamak ve bunların düzenli bir şekilde belgelendirilmesi, desenlerin çizilmesi ve desen katalogu oluşturulmasıdır. Araştırmanın örneklerim; Bursa Merkez ve yakın çevresinde yaşayan insanlardan elde edilen ürün örnekleri oluşturmuştur. Belirlenen çevre olarak adlandırılan işlemeler kare formunda olup kızların çeyizlerine, düğünlerde damatların omuzlarına ( Özellikle sim sırmalı olanlar ) evlerde örtü olarak ve dikdörtgen olanları ise başörtü olarak kullanılmaktadır. Zeminde kullanılan kumaş cinsleri; pamuklu ve ipekli dokumalar olarak tespit edilmiştir.İşlemede kullanılan iplik cinsleri; ipek ipliği,pamuk ipliğinin yanısıra altın ve gümüş sim, altın ve gümüş yassı tel gibi madensel menşeyli iplikler olduğu, kullanılan tekniklerin ise düz hesap iğnesi, verev hesap iğnesi, düz ve verev sarma, muşabak ve hasır iğne teknikleri olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu örneklerin kenar temizleme teknikleri, çırpma dikişi, zürafa, iğne oyası, elde baskı dikişi, tığ danteli gibi çeşitleri olduğu saptanmıştır. İncelenen örneklerde kullanılan renkler, ana (kırmızı, sarı, mavi) ve ara renkler (Turuncu, yeşil, mor),siyah, kahverengi de kullanılmıştır. İncelenen örneklerde ele alınan konular şunlardır; Bitkisel, geometrik,nesneli ve figürlü bezemelerdir.224 incelenen örneklerde; düzgün tekrarlama, atlamalı tekrarlama, bağlantılı tekrarlama, simetrik gibi çeşitli tekrarlama kompozisyon kuralları tespit edilmiştir. İncelenen örneklerin bir çoğunun ilk hali gibi bu günlere geldiği birazının lekeli ve yıpranmış olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
225 SUMMARY The aim of this study is to determine the sizes; the equipment, tecniques, colours and the peculiarity of compozition of the preces of center, and to have mem well documented and to draw the patterns and to produce a designcatalogue. Models used in this study are the locals of Bursa and it'ssurroundings. The peculiarity of the çevreişleme determined according to the obsorvation form prepared. It has been decided that the types of background material are cotton and silk weavings.lt has also been observed mat the types of thread used in the embroidery are silk theread, cotton teread,originalry metal metereals such as golden and silver style needle, diagonel style needle, disgonal and straight filling embroidery tecnigues.For the formation of the edges, the fallaving tecnigues have been used; çırpma needling, giraffe style, ready-made or tığ style needling attachment, attaching needle lace, tvisted tassel attachment, making fringes by pulling the thread ends. **.:226 The colours of the model examined are main colours (red, yellov, blue), formed colours (orange, green purple), bleck, and kahverengi The patterns used in the models studied been observed as follows: plant figures, geometricial ones, thosewith certain figures, and figured ones. In the models studied, different compozitions tecnigues such as skippedrepetitions, connected repetitionsymmetricial repetition, have been found. Most of the models studied were found to have been kept in their orijinal form, some were defective and few were found to have been used for various porposes.