Epicometis (Tropinota) hirta poda (Coleoptera: Scarabaeidae) bireylerinin cinsiyetlerinin veri madenciliği algoritması ile ayrılması
Classifying the gender of Epicometis (Tropinota) hirta poda (Coleoptera: Scarabaeidae) individuals via data mining algorithm
  1. Tez No: 789036
  2. Yazar: BEYZA NUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN GÜÇLÜ, DOÇ. DR. YASİN ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enzim ve Mikrobiyal Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Epicometis (Tropinota) hirta (Poda) meyve ağaçları, çilek, gül, buğdaygil gibi bitkilerin çiçeklerinde beslenir, erkek ve dişi organları yerler. Bazen körpe sürgün, yaprak, hatta meyveyle beslendikleri de olmaktadır. Uçma kapasiteleri yüksek olduğu için değişik bitkilere geçer ve zararlarını devam ettirirler. Bunun sonucu olarak zarar görmüş çiçekler meyve bağlayamazlar. Tarımsal açıdan önemli zararlı konumundadırlar. Bu çalışma, ağaç temelli veri madenciliği algoritmaları kullanılarak bazı taksonomik karakterler üzerinden T. hirta'nın böcek türlerinin cinsiyetlerinin belirlenmesi için yeni bir morfometrik karakterizasyon geliştirmeyi amaçlamıştır. Çalışmada, 516 dişi ve 504 erkek böcek türlerine ait bazı morfometrik özellikleri bağımsız değişkenler olarak kullanılmıştır. Veri madenciliği algoritmalarının bağımlı değişkeni ise böceklerin türlerinin cinsiyetleri (erkek ve dişi) ikili yanıt değişkeni olarak tanımlanmıştır. Chi-Square Automatic Interaction Detector (CHAID), Exhaustive CHAID, Classification and Regression Tree (CART) ve Quick Unbiased, Efficient Statistical Tree (QUEST) algoritmalarının cinsiyet ayrımındaki test set başarısı sırasıyla %96,20, %92,20, %%94,20 ve %93,20 iken, ROC eğrisi altında kalan alan ise sırasıyla 0,913, 0,922, 0,925 ve 0,931, Matthews korelasyon (Phi) katsayıları 0,829, 0,844, 0,850 ve 0,864 ve Cohen's Kappa katsayıları (κ) 0,823, 0,843, 0,849 ve 0,863 olduğu tespit edilmiştir. CHAID, Exhaustive CHAID, CART ve QUEST algoritmalarındaki ağaç yapısındaki ilk dallanma Filagellum Uzunluğu (FU) olup, kesim noktaları sırasıyla 0,830-0,950 mm, 0,830-0,910 mm, 0,875-0,915 mm ve 0,895-0,944 mm arasındaki olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, T. hirta böcek türleri cinsiyetlerinin morfometrik ayrımlarının ele alınan tüm algoritmalar tarafından başarı ile yapılabileceği kanıtlanmıştır. Bu çalışma, T. hirta böcek türleri cinsiyetlerinin taksonomik karakterlere dayalı uygun istatistiksel algoritmalarla ayırt edilebileceğini ve cinsiyetlerin tespit etmek için taksonomi çalışmaları ile entegre edilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Tropinota (Epicometis) hirta (Poda) fruit trees, strawberries, roses, wheatgrass feed on the flowers of plants such as wheatgrass, eat male and female organs. Sometimes they feed on shoots, leaves or even fruit. Since their ability to fly is high, they migrate to different plants and continue their damage. As a result, damaged flowers cannot set fruit. They are important pests related to agriculture. This study aimed to develop a morphometric characterization method to determine the gender of the beetle species T. hirta using tree-based data mining algorithms based on certain taxonomic characteristics. A total of 516 female and 504 male individuals were used in the study, and their morphometric features were used as independent variables. The dependent variable for the data mining algorithms was the gender of the individuals, defined as a binary response variable. The performance of the algorithms- Chi-Square Automatic Interaction Detector (CHAID), Exhaustive CHAID, Classification and Regression Tree (CART), and Quick Unbiased, Efficient Statistical Tree (QUEST)- in differentiating the sexes was evaluated using several metrics such as the area under the ROC curve, Matthews correlation coefficient, and Cohen's Kappa coefficient. The results showed that all algorithms were able to successfully distinguish the sexes of the individuals with high accuracy. The first branching of the tree structure generated by the algorithms was based on the Filagellum Length (FU) of the individuals, with specific cut-off points identified for each algorithm. The findings of this study demonstrated the potential of using morphometric characteristics and tree-based data mining algorithms to determine the sexes of T. hirta individuals, and suggested that such methods can be integrated into taxonomic studies to improve the accuracy of species identification.