Çanakkale ili meyve alanlarında zararlı baklazınnı (Epicometis (=Tropinota) hirta(Poda)(Coleoptera: Scarabaeidae)'nın yakalanmasında farklı tuzakların etkisinin belirlenmesi
Determining effects of different traps in catching of Epicometis (=Tropinota) hirta (Poda) (Coleoptera: Scarabaeidae) which harms fruit orchards in Çanakkale province
- Tez No: 377493
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, 2013 ve 2014 yılında Çanakkale ili Merkez, Lâpseki, Ezine ve Bayramiç ilçelerinde 11 farklı şeftali, kiraz, kayısı ve elma bahçelerinde ağaçların çiçek kısımlarında zarar meydana getiren Epicometis (=Tropinota) hirta (Coleptera: Scarabaeidae)'nın en fazla hangi tuzaklarla yakalanabileceğini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, mavi renkli tuzaklar (yapışkan tuzak, huni + su, leğen + su) ve trans-anethol, cinnamyl alkol, 2-propanol, 1,1-oxybis ve dipropylene glycol bulunan çekiciler ilave edilerek kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda 2013 yılında 412 bireyle en fazla E. (=Tropinota) hirta ergini Ezine-Akköy'de bulunan şeftali bahçesinde yakalanmıştır. Bunu aynı yerde 93 ergin ile kiraz bahçesi izlemiştir. Baklazınnı erginleri tüm bahçelerde en fazla mavi leğen + cezbedici tuzaklarla elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci yılında benzer şekilde en fazla ergin Ezine-Akköy'de şeftali bahçesinde (1772 adet) ve 2. sırayı kiraz bahçesi (569 ergin) izlemiştir. Tüm bahçelerde en fazla ergin mavi leğen + cezbedici tuzaklarda yakalanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in 2013 and 2014, to determine the most effective traps for capturing Epicometis (=Tropinota) hirta (Coleoptera: Scarabaeidae), a pest of peach, cherry, apricot and apple tress in eleven different sellected sites in Center, Lapseki, Ezine, Bayramiç district of Çanakkale province. In this study blue plastic traps (Sticky trap, funnel plus water and large pan plus water) and also an attractant containing trans-anethol, cinamyl alcohol, 2-propanol, 1,1-oxybis and dipropylene glycol as commercial preparations were used. In 2013, with a total number of 412 sampled beetles, most individuals were captured in Ezine - Akköy peach orchard site followed by Ezine - Akköy cherry orchard site with 93 beetles. The highest number of beetles was captured by the blue pan. In 2014, with a total number of 1772 sampled beetles, most individuals were captured in Ezine - Akköy peach orchard site followed by Ezine - Akköy cherry orchard site with 569 beetles. The highest number of beetles was captured by the blue pan plus water traps with attractantin all orchards.