Farklı kalsiyum kaynaklarının yaprak gübresi olarak değişik seviye ve zamanlarda uygulanmasının, marullarda gelişme, verim ve kalite üzerine etkileri
- Tez No: 78907
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET VARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
I ÖZET Bu araştırma, Lobjoits Green marul çeşidiyle soğuk cam serada 1996-1997 yetiştirme döneminde yapılmıştır. İki kalsiyum kaynağı [Kalnit. sıvı Ca (NO3)2-4H20 = %15 Ca, % 10.5 NO3N ve katı, tanecikli 5 Ca(NO3)2-NH4NO3-10 H2O= %19 Ca. %1.1 NH4N. %14.4 NO3N], iki farklı doz (kontrol ve 160 mg Ca) ve iki farklı uygulama zamanı (dikimden 51 gün sonra 7 gün arayla iki uygulama, dikimden 65 gün sonra 7 gün arayla iki uygulama) faktöriyel olarak düzenlenmiş ve araştırma tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırma bulgularına göre, marullarda gelişme, verim ve kalite (özellikle uç yanıklığı yönünden) bir fark görülmemiştir. Bu da soğuk cam serada kalsiyumlu yaprak gübresi kullanımının gereksiz olduğunu belirtir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY THE EFFECTS OF THE VARIOUS CALCIUM SOURCES APPLIED AS A FOLIAR FEED IN DIFFERENT LEVELS AND TIMES ON THE GROWTH, YIELD AND QUALITY IN COS LETTUCE This research was made with the cos lettuce cv. Lobjoits Green in a cold glasshouse in 1996-1997 growing period. Two calcium sources [Kalnit. liguid, Ca (N03)2~4H20. %15 Ca. %10.5 NO3-N and solid, prilled 5 Ca(NO3)2-NH4NO3-10 H2O. % 19 Ca. %\.\ NH4-N. % 14.4 NO3N]. two different doses (control and 160 mg Ca/L) and two different application times (first. 51 days after planting, two applications with 7 days gap: second. 65 days after planting, two applications with 7 days gap) were arranged factorially and the research was made according to the randomised block design with 3 replications. According to the research results, there was no differences between cos lettuces for the growth, yield and quality (especially tip burn). This, makes clear that it is not necessary to use calcium foliar feeds in a cold glasshouse.