Soğuk serada yetiştirilen standart ve melez patlıcan çeşitlerinde budamanın gelişme ve verim üzerine etkisi
The Effect of prunning on the growth and yield of standart and hybrid eggplant cultivars grown in the cold glasshouse
  1. Tez No: 78906
  2. Yazar: CAN GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET VARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Denemede uzun meyveli çeşitlerden Yalova ve FaselIsFI ile yuvarlak meyveli çeşitlerden Adana ve Altıntopan çeşitleri kullanılmıştır. Bunlar faktörtyel düzene göre budanarak veya budanmaksızın yetiştirilmiştir. Deneme deseni tesadüf blokları olup, üç yineleme yapılmıştır. Uzun meyveli çeşitlerden Fasells F1, standart çeşit olan Yalova ' dan daha yüksek verim vermiştir. Yuvarlak meyveli standart çeşit olan Adana ve Altıntopan arasında İse verim yönünden bir fark görülmemiştir. Budama ise verimi olumsuz bir şekilde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF PRUNING ON THE GROWTH AND YİELD OF STANDARD AND HYBRID EGGPLANT CULTIVARS GROWN IN THE COLD GLASSHOUSE ' 8U&5İJÂRY Yalova and FasellsFI cultlvars which are long fruited ones and Adana and Altın Topan which are round fruited ones were used In the experlment.Ancordlng to the factorial arrangement, they were grown with or without pruning. The experimental, design was a randomised block with threere plications. Fasells F1 gave more yield than the standard culövar, Yalova In long fruited cuittvars. There was no difference In the yield between the round fruited standart culövars : Adana and Altın Topan. The pruning affected the yield negatively. IV