Devlet Hastanesi ve Aile Sağlığı merkezlerinde çalışan hemşirelerin mesleğe bağlılıkları ve bu durumun iş yaşamı kalitesi üzerine etkisi; Bayburt örneği
Occupational loyalty of nurses working in state hospital and family HEALTH centers and this situation effect on quality of worklife: The case of Bayburt
  1. Tez No: 789077
  2. Yazar: BİRTEN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞAH BALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, Bayburt Devlet Hastanesi ve aile sağlığı merkezlerinde çalışan hemşirelerin mesleki bağlılıkları ile iş yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla 174 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Hastalara“Hemşire Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Hemşireliğe Bağlılık Ölçeği”ve“Hemşirelik İş Yaşamı Kalitesi Ölçeği”uygulanmıştır. Hemşirelerin MBÖ, İYKÖ ve alt boyutlarının puan ortalamalarının normalin üzerinde oldukları belirlenmiştir. İYKÖ alt boyutlarından yöneticilerle ilişkiler ve iş algısı ortalama değerleri yüksek seviyede bulunmuştur. Hemşirelerin MBÖ ve alt boyutları arasında, hemşirelerin medeni duruma göre meslek üyeliğini sürdürmede ve hedef değerlere inanç alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. İYKÖ ve alt boyutları arasında hemşirelerin cinsiyet, medeni durumu, iş çalışma ortamı ve iş koşullarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Sonuç olarak; hemşirelerin iş yaşam kalitesi ile mesleğe bağlılığı arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin mesleğe bağlılıklarının iş yaşam kalitesini artabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with 174 nurses in order to determine the relationship between the professional commitment of nurses working in Bayburt State Hospital and family health centers and the quality of work life.“Nurse Introductory Information Form”,“Nursing Attachment Scale”and“Nursing Work Life Quality Scale”were applied to the patients. It was determined that the mean scores of the nurses' Nursing Attachment Scale and Nursing Work Life Quality Scale and sub-dimensions were above normal. The mean values of relations with managers and job perception, which are among the sub-dimensions of Nursing Work Life Quality Scale were found to be high. A statistically significant relationship was found between nurses' Nursing Attachment Scale and its sub-dimensions, nurses maintaining their professional membership according to marital status, and belief in target values sub-dimensions. A statistically significant difference was found between the nurses' gender, marital status, work working environment and working conditions between the Nursing Work Life Quality Scale and its sub-dimensions. As a result; It was determined that there is a positive relationship between nurses' Quality Work Life and their Professional Loyalty Scale. It was concluded that by increasing the quality of work life of nurses, their commitment to the profession could also increase.