Sternotomi skarına bağlı beden algısı ölçeğinin geliştirilmesi
Development of body image scale DUE to sternotomy scar
  1. Tez No: 789078
  2. Yazar: BUKET AKGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, sternotomi skarına bağlı beden algısı ölçeğinin geliştirilmesi amacıyla yapılmıştır. Metodolojik nitelikteki bu araştırmanın evrenini İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan bir üniversitenin Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sternotomi ile ameliyat olan hastalar, örneklemini ise aynı üniversitenin 23 Aralık 2020–23 Haziran 2021 tarihleri arasında polikliniğe kontrole gelen, ameliyatın üzerinden en az 3 ay geçmiş sternotomi skarı olan 150 hasta oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu ve Sternotomi Skarına Bağlı Beden Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizleri IBM SPSS Statistics V25.0 ve IBM AMOS istatistik paket programları kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, içerik analizi için uzman görüşü alınmış olup yapı geçerliliği için açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Ölçeğin dil ifade uygunluğu 0,965, içerik uygunluğu 0,961 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to develop the scale of body image due to sternotomy scar. The population of this methodological study was the patients who underwent sternotomy surgery at the Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital of a university located on the Anatolian side of Istanbul, and the sample consisted of the patients who came to the outpatient clinic of the same university between 23 December 2020 and 23 June 2021, at least after the operation. It consisted of 150 patients with sternotomy scar after 3 months. Patient Description Form and Body Perception Scale Due to Sternotomy Scar were used to collect the research data. Data analyzes were evaluated using IBM SPSS Statistics V25.0 and IBM AMOS statistical package programs. In the evaluation of the research data, descriptive statistics, expert opinion for content analysis, and explanatory and confirmatory factor analysis were performed for construct validity. The language expression suitability of the scale was 0.965, and the content suitability was 0.961.