İnvaziv girişimlerde dikkati başka yöne çekme tekniklerinin çocukların ağrı, anksiyete ve tıbbi işlem korkusuna etkisi
The effect of distraction technique on children's pain, anxiety and medical fear in invasive procedures
- Tez No: 789079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu randomize kontrollü deneysel araştırma, 7–12 yaş aralığındaki çocuklara invaziv girişimler sırasında uygulanan görsel ve/veya işitsel dikkati başka yöne çekme tekniklerinin çocukların ağrı, anksiyete ve tıbbi işlem korkusuna etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Çocuk Acil Servisi'nde Kasım 2021 ile Mart 2022 tarihlerinde arasında yürütülmüştür. Araştırmada tabakalı blok randomizasyon yöntemi kullanılmış olup, dâhil edilme kriterlerini karşılayan 144 çocuk invaziv girişim sırasında kaleydeskop, müzik dinletisi ve sanal gerçeklik uygulaması yapılan üç farklı müdahale grubu ile standart invaziv girişim uygulanan kontrol grubuna atanmıştır. Araştırmanın verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Wong-Baker Yüzler Ağrı Derecelendirme Ölçeği, Çocuk Anksiyete Skalası-Durumluluk ve Çocuk Tıbbi İşlem Korku Ölçeği aracılığıyla toplanmış ve uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled experimental study was conducted to determine the effects of visual and/or auditory distraction techniques applied to children aged 7-12 during invasive procedures on pain, anxiety and medical fear. The research was carried out in Çanakkale Mehmet Akif Ersoy State Hospital Pediatric Emergency Service between November 2021 and March 2022. In the study, the stratified block randomization method was used, and 144 children who met the inclusion criteria were assigned to three different intervention groups in which kaleidoscope, listening to music and virtual reality application were applied during the invasive procedures, and the control group in which standard invasive procedure was applied. The data of the study were collected through Personal Information Form, Wong-Baker Faces Pain Rating Scale, Child Anxiety Scale-State and Child Medical Fear Scale, and were evaluated using appropriate statistical methods.