Düzenli egzersiz yapan bireylerde COVID-19 yakalanma kaygısı ile egzersiz bağımlılığının incelenmesi
Examination of exercise addiction and anxiety of catching COVID-19 in individuals who do regular exercise
  1. Tez No: 789129
  2. Yazar: UMUT SONBAHAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL SARĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı yetişkin bireylerde egzersiz bağımlılığı ile Covid-19'a yakalanma kaygısı arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler arasından incelenmesi amaçlanmıştır. Egzersiz bağımlılığı ve Covid-19 yakalanma kaygı durumları; cinsiyet, yaş, düzenli spor yapma durumu, kronik hastalık durumu, meslek, zararlı alışlkanlık, haftada kaç kez egzersiz yapma sıkılığı ve yeni tip koronavirüse yakalanma kaygıları incelenmiş, ek olarak egzersiz bağımlılığı ile koronavirüs yakalanma kaygı durumları arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmaya egzersiz yapan 18 yaş ve üzeri 956 gönüllünün katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın veri toplama kaynakları olarak Egzersiz bağımlılığı Ölçeği (EBÖ) ve Sporcuların Yeni Tip Koronavirüse Yakalanma Kaygı Ölçeği (SYTKYKÖ) (Demir ve ark.2018; Tekkurşun ve ark. 2020) kullanılmıştır. Yapılan bütün analizlerde SPSS. 25 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between exercise addiction and anxiety about catching Covid-19 in adults among various variables. Exercise addiction and anxiety about catching Covid-19; Gender, age, regular sports status, chronic disease status, occupation, harmful habits, frequency of exercising, and concerns about catching a new type of coronavirus were examined, in addition, the relationship between exercise addiction and anxiety about catching coronavirus was examined. The study was carried out with the participation of 956 volunteers aged 18 and over who exercised. Relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study. As the data collection sources of the study, Exercise Dependence Scale (EBÖ) and Athletes' Anxiety of Conceiving New Type Coronavirus (SYTKYKÖ) (Demir et al.2018; Tekkurşun et al. 2020) were used. SPSS in all analyzes. 25 programs were used.