Fitness egzersizi yapan bireylerin covid-19'a yakalanma kaygıları, sportif sorunlarla başa çıkma becerileri ve ilişkili faktörler
Concerns of catching covid-19, the skills of coaching with sporting problems, and related factors of individuals doing fitness exercise
  1. Tez No: 750049
  2. Yazar: BURAK ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Fitness egzersizi yapan bireylerin covid-19'a yakalanma kaygıları, sportif sorunlarla başa çıkma durumları ve ilişkili faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Fitness egzersizi yapan bireylerin covid-19'a yakalanma kaygıları, sportif sorunlarla başa çıkma durumları ve ilişkili faktörlerin düzeylerinin belirlenmesi ilişkisel tarama modeli kapsamında incelenirken, katılımcıların yaş, cinsiyet, eğitim durumu, Medeni durum, maddi durum, haftalık egzersiz yapma sıklığı, Spor geçmişi, covid olma durumu gibi değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığı genel tarama modeli kapsamında ele alınmıştır. Araştırma evrenini Antalya ilinin merkezinde bulunan spor merkezlerinde düzenli olarak fitness yapan 18-55 yaş aralığındaki bireyler oluşturmuştur. Anket uygulaması katılımcılara yüz yüze yaptırılmıştır. Çalışmada verilerin toplanması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgiler tablosu, ikinci bölümde Smith, Schutz, Smoll ve Ptacek (1995) tarafından geliştirilen ölçek, Türk kültürüne uyarlama çalışması Özcan (2017) tarafından yapılan Sportif Sorunlarla Başa Çıkma Becerileri Testi (ACSI-28) ve üçüncü bölümde Demir, Cicioğlu ve İlhan'ın 2020 yılında geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yaptığı“Sporcuların Yeni Tip Koronavirüse (Covid-19) Yakalanma Kaygısı Ölçeği (SYTKYKÖ)”ölçeği kullanıımıştır. Verilerin analizinde SPSS 25.00 paket programı kullanılarak %95 güven aralığında ve 0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the concerns of individuals who do fitness exercises, to cope with covid-19, their coping with sportive problems and related factors. Participants' age, gender, education level, marital status, financial situation, frequency of weekly exercise, sports history, whether it differs in terms of variables such as covid status is discussed within the scope of the general screening model while anxiety about catching covid-19, coping with sportive problems and determining the levels of related factors of individuals doing fitness exercises were examined within the scope of relational screening model. The population of the research consisted of individuals between the ages of 18-55 who regularly do fitness in the sports centers located in the center of Antalya. The survey application was made face-to-face to the participants. Data collection in the study consists of three parts. The personal information table created by the researcher in the first part, the scale developed by Smith, Schutz, Smoll, and Ptacek (1995) in the second part, the Test of Coping with Sportive Problems (ACSI-28), which was adapted to Turkish culture by Özcan (2017), and the Demir, Cicioğlu and İlhan's“Athletes' Anxiety of Conceiving New Type Coronavirus (Covid-19) Scale (SYTKYKÖ)”scale, whose validity and reliability studies were conducted in 2020, was used. In the analysis of the data, it was evaluated at 95% confidence interval and 0.05 significance level by using SPSS 25.00 package program.