Farklı ekim zamanı ve aminoasit uygulamalarının fasülye'nin (Phaseolus vulgaris L.) verim ve verim ögeleri üzerine etkisi
The effect of different sowing times and amino acid applications on yield and yield components of bean (Phaseolus vulgaris L.).
  1. Tez No: 789140
  2. Yazar: NURETTİN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL KAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tahıllar ve Yemeklik Baklagiller Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışma 2021 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesinin deneme alanlarında yapılmıştır. Deneme Eskişehir ekolojik koşullarında farklı şekilde aminoasit uygulamaları ile birlikte farklı ekim zamanlarının fasulyenin verim ve verim öğeleri üzerine etkilerini araştırmak üzere gerçekleştirilmiştir. Deneme; tesadüf blokları deneme deseninde bölünmüş parseller düzenlemesine göre dört tekrarlamalı olarak kurulmuş, ana parsellere ekim zamanları (16 Nisan, 29 Nisan, 19 Mayıs) alt parsellere ise aminoasit uygulamaları (kontrol; tohum uygulama; yapraktan uygulama; tohum uygulama + yapraktan uygulama) yerleştirilmiştir. Çalışmaya ilişkin verilerle yapılan varyans analiz sonucuna göre; bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, ana dal çapı, bitkide biyolojik verim ve bitkide bakla sayısı dışındaki diğer bütün incelenen özelliklerde ekim zamanı x aminoasit uygulamaları interaksiyonu istatistiki açıdan önemli bulunmamıştır. Denemeden elde edilen verilere göre bitki boyu 32.70-51.65 cm; ilk bakla yüksekliği 10.73-17.80 cm; ana dal çapı 4.12-5.75 mm; bitkide biyolojik verim 9.90-23.60 g/bitki; bitkide bakla sayısı 5.45-16.40 adet arasında değişen değerler göstermiştir. Sonuç olarak aminoasit uygulama şekli olarak tohuma uygulama + yapraktan uygulama ve yapraktan aminoasit uygulaması verim ve verim öğeleri yönünden önemli görülmektedir. Fasulye yetiştiriciliğinde yapılan amino asit uygulamaları önerilmektedir. İncelenen bir yıllık araştırma verilerine göre Eskişehir ekolojik koşullarında aminoasitlerin kullanılmasıyla ekimi zamanın daha öne alınabileceği ve Nisan ayının sonuna kadar yapılması halinde verim öğelerinde artış sağlanabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The field experiment was conducted during the 2021 at the experimental area of the Faculty of Agriculture, Eskisehir Osmangazi University.This study was carried out to examine the effects of different sowing times and amino acid applications on yield and yield components of beans in Eskişehir ecological conditions. The experimental design was split plot with four replicates. Sowing times (April 16, April 29, May 19) were in main plots and amino acid applications (control; seed coating; foliar application; seed coating + foliar application) in subplots. According to the variance analysis result; Except for plant height, first pod height, main branch diameter, biological yield per plant and number of pods per plant are statistically significant for sowing time x amino acid applications interaction. According to the experiments results, the plant height was 32.70-51.65 cm; first pod height 10.73-17.80 cm; main branch diameter 4.12-5.75 mm; biological yield per plant 9.90-23.60 g/plant; the number of pods per plant varies between 5.45-16.40. As a result, seed coating + foliar application and foliar amino acid application gave positive results in terms of yield and yield components. It can be recommended to use amino acid applications in bean cultivation. Sowing time can be brought forward by using amino acids in Eskişehir ecological conditions.