Voleybol oyuncularının üst ekstremite kas kuvvetinin bazı fiziksel parametreler ve dayanıklılık performansı ile ilişkisi
The realationship of upper extremty muscle tone of voleyball players wi̇th some physical parameters and endurance performance
  1. Tez No: 789141
  2. Yazar: SELMA SELVİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİT SARİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı Voleybol oyuncularının Üst Ekstremite kas kuvvetinin bazı fiziksel parametreler ve anaerobik performansı ile ilişkisinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubunu yaşları 18-23 arası olan, en az 2 yıl lisanslı olarak voleybol hayatına devam eden 22 kadın oluşturmuştur. Bu çalışmada katılımcıların boy ve kilo ölçümleri, vertebral kolon, sırt-bacak kuvveti, el kavrama kuvveti, dikey sıçrama, servis hızı ve Wingate Anaerobik Güç ve Kapasite testi ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca çalışmamızın Verilerinin analizinde Windows için SPSS istatistik paket programı (Versiyon 17.0, Chicago) kullanıldı. İlişkiyi belirlemek için pearson korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to test the relationship between some physical parameters and anaerobic performance concerning the muscle power of upper limbs of the volleyball players. Research group consists of 22 woman aged between 18 and 23 who continue their volleyball life as having a bachelor's degree at least two years. In this study, there has been measurements of weight and height, vertebral column, back and leg strength, the grip strength in hands, vertical jump, service speed and Wingate anaerobic strenght and capacity test of the participants. Spss statistical software package (Version 17.0, Chicago) for Windows has been used for analyzing the data of our study. To determine the relationship, pearson correlation analysis has been carried out. When the findings of the research have been analyzed, it has turned out that the muscle power of upper limbs holds a connection with some physical parameters and endurance. It has been found out that the speed of serving and the strenght of vertical jump have a connection with some spacular positions which is located in the upper limb. It has been found out that anaerobic strenght capacity holds a meaningful relationship with the hand grip, vertical jump, back and leg strenght. As a result, when the results of the woman players has been analyzed, it can be seen that strenght parameters are related with one another.