Yoğun bakımda tedavi görmekte olan covid-19 hastalarının beslenme durumu ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of nutritional status of covid-19 patients treated in intensive care unit and affecting factors
- Tez No: 789145
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışma, yoğun bakımda tedavi görmekte olan Covid-19 hastalarının beslenme durumu ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak planlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini Mart-Aralık 2021 tarihleri arasında bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Sağlık Uygulama Araştırma Hastanesinin Covid-19 yoğun bakım ünitesinde yatmakta olan ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 60 hasta oluşturdu. Hastaların sosyodemografik özellikleri, hastalık ile ilgili verileri, antropometrik ölçümleri, hemodinamik parametreleri ve enteral ve parenteral beslenme izlemleri“Beslenme Durumu Tanılama formu”ile değerlendirildi. İstatistiksel analizler için SPSS 22.0 (Statistical Package of Social Sciences) paket programı kullanıldı. Bulgular: Örneklemin yaş ortalaması 73,67±13,29, kilo ortalaması 83,47±13,67 ve boy ortalaması 168,12±7,15' dir. Hastaların %58,3'ü (n=35) yoğun bakıma ilk kez yatmakta, %93,3'ü (n=56) ventilatör desteği almaktadır. Hastaların yoğun bakıma yatışlarının 0., 3., ve 5.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned as a descriptive and relationship-seeking study to Determine the Nutritional Status and Influencing Factors of Covid-19 Patients Who are Being Treated in Intensive Care. Materials and Methods: March-Decembers of the study and 60 patients who were hospitalized in the Covid-19 intensive care unit of a city hospital and an educational research hospital between March and December 2021 and who met the criteria for inclusion in the study constituted the sample of the study. The sociodemographic characteristics, disease- related data, anthropometric measurements, hemodynamic parameters and enteral and parenteral nutrition monitoring of the patients were evaluated using the“Nutritional Status Diagnostic form”. SPSS 22.0 (Statistical Package of Social Sciences) package program was used for statistical analysis. Results: The mean age of the sample was 73.67±13.29, the mean weight was 83.47±13.67, and the mean height was 168.12±7.15. 58.3% (n=35) of the patients were admitted to the intensive care unit for the first time, and 93.3% (n=56) received ventilator support.