Adölesan çağındaki erkek basketbol ve futbol oyuncularında kinezyo bantlamanın denge testleri üzerindeki etkisi
The effect of kinesio taping on balance tests in adolescent male basketball and football players
- Tez No: 789144
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ÇAYPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma; futbol ve basketbol oynayan erkek çocuklarında dize uygulanan kinezyo bandın, dengeye olan akut etkisini görmek ve denge testlerini karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Çalışma seçilen 2 futbol 1 basketbol spor akademilerinde 80 gönüllü sporcuyla yapıldı. Çalışmaya katılanlar yaş aralığı 13-16 olan amatör sporculardı. Sporcuların genel olarak benzer boy aralığında olmasına dikkat edildi ve sağlık problemi olmayan sporcular seçildi. Denge testi olarak Y Denge Testi ve Flamingo Testi kullanıldı. Testler yapılmadan önce sporculara süreç anlatıldı. Bantlama öncesi denge testleri uygulandı ve kaydedildi. Sonrasında sporcuların sağ ve sol dizine sırayla kinezyo bantlama şekillerinden olan mekanik düzeltme tekniği %65-%75 gerim ile uygulandı. Uygulamanın ardından denge testleri tekrarlandı ve çalışma güvenirliliği arttırılması açısından çalışma aynı prosedürlerle 3 kez yapıldı. Elde edilen veriler SPSS 25.0 for Windows kullanılarak analiz edildi. Basketbol grubunda birinci ölçüm K bantlı sonuç ortalaması futbol grubundaki ölçüme göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek çıkmıştır (p0.05). Basketbol ve futbol gruplarının tüm ölçümlerinde, K bant ölçüm değerleri Y Denge testine bakıldığında normal ölçüm değerlerinden daha yüksek çıkmıştır (p0.05), Flamingo Denge testi ile boy ve bacak boyu arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde ilişki vardır (r=0.238; p0.05).
Özet (Çeviri)
This work; The aim of this study was to see the acute effect of kinesio tape applied to the knee in boys playing football and basketball on balance and to compare balance tests. The study was carried out with 80 volunteer athletes in selected 2 football and 1 basketball sports academies. The participants in the study were amateur athletes whose age range was 13-16. Attention was paid to the fact that the athletes were in the same height range in general and the athletes who did not have any health problems were selected. Y Balance Test and Flamingo Test were used as balance tests. The process was explained to the athletes before the tests were done. Balance tests were applied and recorded before taping. Afterwards, mechanical correction technique, which is one of the kinesio taping techniques, was applied to the right and left knees of the athletes, with 65%-75% tension. After the application, the balance tests were repeated and the study was performed 3 times with the same procedures in order to increase the reliability of the study. The obtained data were analyzed using SPSS 25.0 for Windows. The mean of the first measurement K-band result in the basketball group was statistically significantly higher than the measurement in the football group (p0.05). In all measurements of basketball and football groups, K band measurement values were higher than normal measurement values when Y Balance test was examined (p0.05), there was a statistically significant and positive correlation between height and leg length with Flamingo Balance test (r=0.238; p0.05). The data in both tests with K band were lower than the groups without K band.