Koroner arter bypass gref ameliyatı olan hastaların taburculuk süresinin depresyon üzerine etkisi
The effect of staying time in hospital on depression in ptients with coronary arter bypass greft
  1. Tez No: 247276
  2. Yazar: TÜLİN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT ÖZDİLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırma KABG (Koroner Arter Bypass Grefti) olan hastaların, hastanede yatış süresinin depresyon belirtileri üzerine etkisini belirlemek amacıyla, tanımlayıcı, analitik olarak gerçekleştirildi.Çalışmanın evrenini, Samsun Sağlık Müdürlüğünden alınan izin neticesinde, Samsun Mehmet Aydın Eğitim ve Araştırma Hastanesinin, KVC (Kardiyovasküler cerrahi) servis ve KVC yoğun bakım ünitelerinde tedavi görmekte olan hastalar; örneklemi ise 27 kadın, 64 erkek toplamda 91 erişkin hasta ile oluşturuldu.Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan bilgi formu ve Beck Depresyon Envanteri kullanılarak yapıldı. Veri analizinde; oran, ortalama (x), standart sapma (SS), Oneway Anova testi, Mann Whitney U, Ki- Kare testi, Student testi, Kruskall Walls varyans analizi, Banferrani testi kullanıldı. Çalışmamızda, geçerlilik ve güvenilirlik analizinde sonuçlar, % 95 güven aralığında, anlamlılık p0,05).Hastaların hastaneden taburcu olduktan sonra destek alabilecekleri kişiler varlığı ile preoperatif depresyon belirtileri karşılaştırıldıklarında ise anlamlı farklılık saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
The research was performed as deseriptive and analytical with a view to determine the effect of staying time in hospital on depression symptoms in patients with CABG.By the permit of Samsun Health Board, the horizon of the study was composed by the patients who have been treating in the deparments and CVS ( Cardiovascular Surgery) Intensıv Care Units of Samsun Mehmet Aydın Training and Research Hospital, and the sample was composed by 91 adult patients, 27 of them were female and were male.The data were performed by using the information form that was prepared by investigator and Beck Depression Inventory. In the data analysis ; ratio, average (x), standart deviation (SD), Oneway Anova Test, Mann Whitney U, Chi-Square test, Student test, Kruskall WallisVariance Analysis and Banferrani test were used. In our study, validty and confidence analysis results were evaluated by %95 confidence interval and significancy was evaluated as p0,05).A significant difference (p0,05).