Multipl skleroz hastalığı olan bireylerde konstipasyon görülme durumunun ve yaşam kalitesinin belirlenmesi
Determination of constipation and quality of life in individuals with multiple sclerosis
- Tez No: 789154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışma Multipl Skleroz (MS) hastalarında konstipasyonun görülme durumu ve konstipasyon yaşam kalitesini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı kesitsel çalışma olarak gerçekleştirilen araştırma, Bursa'da bir hastanede Multipl Skleroz Polikliniği'ne başvuran ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 136 Multipl Skleroz tanısı almış birey ile 1 Mart- 1 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Veriler 'Multipl Sklerozlu Hasta Bilgi Formu', 'Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği', 'Konstipasyon Yaşam Kalitesi Ölçeği' ve 'Bristol Dışkı Skalası' kullanarak toplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the incidence of constipation and the quality of life of constipation in Multiple Sclerosis (MS) patients. Materials and Methods: The descriptive study was conducted with 136 individuals diagnosed with Multiple Sclerosis who applied to the Multiple Sclerosis Outpatient Clinic of a hospital in Bursa between 1st of March and 1st of August 2021 and met the inclusion criteria. Data were collected using 'Multiple Sclerosis Patient Information Form', 'Constipation Severity Scale (CSS)', 'Constipation Quality of Life Scale (PAC-QOL)', 'Bristol Stool Scale (BSS)'. The data were analyzed and reported at the α=0.05 significance level and 95% confidence level in the IBM SPSS Statistics 28.0 program. Results: The mean age of the individuals participating in the study was 39.59±10.09. 75% of the patients were women and 75.7% were married. The mean duration of multiple sclerosis diagnosis was 9.53±9.86. In the study, according to the Bristol Stool Scale, the constipation rate was 28.6%, the CSS score was 37.16±12.41, and the Constipation Quality of Life scale score was 66.20±28.68. It was determined that the patients with advancing age, needing care, low education level, high EDSS, daily water intake of 1 liter or less had a high PAC-QOL score and decreased quality of life with constipation. Conclusion: It is recommended to plan patient-specific nursing interventions by evaluating the risk factors and affecting conditions by the healthcare team in terms of the development and prevention of constipation in the individuals followed in clinics with MS.