Menstruasyon döneminde ve öncesinde yaşanan fiziksel ve ruhsal durumun ses analizinde etkisi
The effect of physical and mental status in the period and before menstruation on sound analysis
  1. Tez No: 789159
  2. Yazar: NEZİHA DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİ MUSTAFA GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Objektif ölçümler ses bozukluklarının değerlendirilmesinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu sebeple çalışmamızın ilk amacı sağlıklı Türk kadın nüfusunun ses analizi parametrelerinin normatif değerlerinin bir veri tabanını oluşturmak ve menstrüasyon fizyolojik durumu boyunca oluşacak varyasyonları değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmaya İstanbul ilinde yaşayan 30 sağlıklı normal fiziksel bulguları olan disfoni vb. herhangi bir ses rahatsızlığı olmayan yaş ortalaması 35.6, boy ortalaması 160,73 ve kilo ortalaması 61,96 olan katılımcılarımıza /a,/e/,/i/ ses örnekleri kaydedilmiş ve ses analizi yapılmıştır. Sonuçların değerlendirilmesinde Pair Sample t- testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: Objective measurements have an important place in the evaluation of voice disorders. Therefore, the first aim of our study is to create a database of the normative values of voice analysis parameters of the healthy Turkish female population and to evaluate the variations that will occur during the menstrual physiological state. Method: In the study, 30 healthy participants living in Istanbul with normal physical findings, dysphonia, etc., without any voice disorders, the average age was 35.6, the average height was 160.73 and the average weight was 61.96, voice samples of /a, /e/, /i/ were recorded and voice analysis was performed. Pair Sample t-test was used to evaluate the results.