Bağımsız denetim standartlarının denetim sürecine etkileri ve Türkiye'deki bağımsız denetim şirketleri üzerine bir araştırma
The effects of audit standards on the audit process and a research on independent audit companies in Turkey
- Tez No: 789170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bağımsız denetimin amacı, finansal tabloların doğruyu yansıtıp yansıtmadığına dair bilgi elde etmek, şeffaflığın sağlanmasıyla finansal tablolara olan güveni artırmaktır. Objektif ve bağımız olarak yapılan bağımsız denetimin sonucunda karar alıcılar doğru kararlar verebilirler. Dünya çapında yaşanan skandallar, muhasebe ve denetimde yapılan hata ve hileler ile birlikte denetime duyulan güven azalmış, finansal tabloların doğruyu yansıtıp yansıtmadığının objektif olarak sunulması ihtiyacı doğmuştur. 660 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 2 Kasım 2011 tarihinde kurulan Kamu Gözetimi Kurumu (KGK), güvenilir bir finansal raporlama ve bağımsız denetim ortamı oluşturmayı hedefleyerek, finansal raporların uluslararası standartlarla uyumlu olarak düzenlenmesini ve denetlenmesini sağlayacak standartlar düzenlemektedir. Doğru ve tarafsız bilginin karar alıcılara sunulmasında güveni sağlamayı hedefleyen KGK, bağımsız denetimde uygulama birliği sağlamak için, 1 Ocak 2013 ve devamında başlayacak hesap dönemlerine ait denetimlerde uygulanması amacıyla Bağımsız Denetim Standartlarını uygulamaya koymuştur. Bağımsız denetim sürecinin doğru ilerleyebilmesi için Bağımsız Denetim Standartlarına uyum içinde yürütülmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, Bağımsız Denetim Standartlarının bağımsız denetim sürecine olan etkisini denetçinin hakimiyeti üzerinden anket yoluyla tespit etmek ve ortaya çıkan sonuçlara dikkat çekmektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the independent audit is to obtain information about whether the financial statements reflect the truth, and to increase the confidence in the financial statements by ensuring transparency. As a result of the objective and independent audit, decision makers can make the right decisions. With worldwide scandals, errors and frauds in accounting and auditing, trust in auditing has decreased, and the need to objectively present whether the financial statements reflect the truth has arisen. The Public Oversight Authority (KGK), which was established on November 2, 2011 with the Decree-Law No. 660 (KHK), aims to create a reliable financial reporting and independent audit environment, and sets standards to ensure that financial reports are prepared and audited in accordance with international standards. Aiming to provide confidence in presenting accurate and impartial information to decision makers, KGK has established independent auditing standards to be applied in the audit of accounting periods that will start on or after January 1, 2013, in order to ensure unity in practice in independent auditing. In order for the independent audit process to proceed correctly, it must be carried out in accordance with independent auditing standards. The aim of this study is to determine the effect of independent auditing standards on the independent auditing process through the dominance of the auditor, and to draw attention to the results.