Magnezyum cürufunun iri daneli zeminlerin iyileştirilmesinde kullanılabilirliği
Usability of magnesium slag for improvement of coarse soils
  1. Tez No: 789182
  2. Yazar: ALİ YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ZORLUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dünya genelinde nüfus artışı beraberinde barınma ihtiyacının artışına neden olmaktadır. İnşaat yapılacak sağlam zeminler azalmakla beraber, sağlam olmayan zeminlerin ıslahı konusunda araştırmalar bir hayli fazladır. Endüstriyel gelişmeler sonucu açığa çıkan atıkların, zemin iyileştirmede kullanımı konusu dünya gündemi için önemlidir. Bu atıkların doğaya ve canlılara verdiği zararlar çok fazladır. Bu çalışmada endüstriyel bir atık olan magnezyum cürufunun zemin iyileştirmesinde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Standart Proctor deneyi eşliğinde bulunan maksimum kuru birim hacim ağırlık ve optimum su muhtevalarına göre zemine %5, %10, %15, %20, %25 ve %30 magnezyum cürufu ilave edilerek numuneler hazırlanmıştır. Hazırlanan numuneler, 1, 7, 28, 56, 112 günlük kür sürelerinde bekletildikten sonra tek eksenli basınç ve permeabilite deneylerine tabi tutulmuştur. Deney sonuçlarına göre kullanılan katkı arttıkça basınç dayanımı artmakta olup geçirimliliği azalmaktadır. Dolayısıyla magnezyum cürufunun kullanımı zemin iyileştirmesinde olumlu sonuçlar vermektedir. Atık malzeme kullanılarak hem ekonomiye katkıda sağlanacaktır hem de çevreye verdiği zararlar azaltılacaktır.
Özet (Çeviri)
Population growth around the world leads to an increase in the need for housing. Although the solid ground to be built on is decreasing, there is a lot of research on the improvement of unsound soils. The issue of the use of wastes generated as a result of industrial developments in soil improvement is important for the world agenda. The damage these wastes cause to nature and living things is very high. In this study, the usability of magnesium slag, an industrial waste, in soil improvement was investigated. Samples were prepared by adding 5%, 10%, 15%, 20%, 25% and 30% magnesium slag to the ground according to the maximum dry unit volume weight and optimum water content found in the standard Proctor test. The prepared samples were subjected to uniaxial pressure and permeability tests after being kept for curing periods of 1, 7, 28, 56, and 112 days. According to the test results, as the additive used increases, the compressive strength increases and the permeability decreases. Therefore, the use of magnesium slag gives positive results in soil improvement. By using the waste material, both the economy can be contributed and the damage to the environment will be reduced.