Metal organik çerçevelerin (MOFs) radon gazı adsorbsiyonunun incelenmesi
Investigation of radon gas adsorption of metal organic frameworks (MOFs)
  1. Tez No: 789183
  2. Yazar: CEREN GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU İÇHEDEF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Nükleer Mühendislik, Chemistry, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında akciğer kanseri riski açısından tütün ürünleri (sigara ve benzeri) tüketiminden sonra ikinci riski oluşturan radon gazının Metal Organik Çerçeveler tarafından engellenmesi/tutulması potansiyelleri değerlendirilmiştir. Bu kapsamda deneysel çalışmalar dört farklı ardışık aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada literatür taraması yapılarak radon tutma potansiyeli olan Metal Organik çerçeve türleri belirlenmiş ve laboratuvar ortamında sentezleri yapılmıştır. İkinci aşamada sentezlenen Metal Organik Çerçeveler ile Elektrospin kaplama yöntemi kullanılarak nanolifler (nanokumaş) üretilmiştir. Üçüncü aşamada üretilen nanoliflerin radon gazı tutuculuğu kontrollü laboratuvar deneyleriyle hesaplanmıştır. Bu aşamada LR-115 Tip 2 Katıhal İz Kazıma dedektörleri ile radon ölçümleri alınmıştır. Çalışmada sentezlenen Metal Organik Çerçevelerin ve üretilen nanoliflerin karekterizasyonu XRD ve SEM ölçümleriyle gerçekleştirilmiştir. Veriler doğrultusunda Metal Organik Çerçevelerin radon gazını durdurabileceği konusunda değerlendirme yapılmış ve Radon gazınının aza indirilmesi konusunda ileriki çalışmalara yol gösterici nitelikte bir tez olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, the potentials of inhibition/retention of radon gas, which constitutes the second risk after the consumption of tobacco products (cigarettes and similar) in terms of lung cancer risk, by Metal Organic Frameworks have been evaluated. In this context, experimental studies have been carried out in four different sequential steps. At the first step, types of Metal Organic Frameworks have been determined that Radon retention potentials by conducting literatüre review and have been synthesized in the laboratory. At the second step, Nanofibers have been produced by using the Electrospin coating method with synthesized the Metal Organic Frameworks. At the third step, Radon gas retention of produced nanofibers has been calculated by controlled laboratory experiments At this step, radon measurements have been done with LR-115 Type 2 Solid State Trace detectors. The characterization of the synthesized Metal Organic Frameworks and the produced nanofibers have been carried out by XRD and SEM measurements. In line with the data, it has been evaluated that Metal Organic Frameworks can stop radon gas and it has been concluded that it is a thesis that guides further studies on reducing radon gas.