Afganistan ve Türkiye'de İslami finans sektörünün karşılaştırılması
Comparison of the Islamic finance sector in Afghanistan and Turkey
- Tez No: 789187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ELANUR KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada temel amaç, Afganistan'da İslami bankacılık alanında tam teşekküllü tek banka olan Afganistan İslam Bankası ile Türkiye'de Katılım Bankacılığı sektörünün karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Bu amaçla Afganistan İslam Bankası ve Türkiye'de Katılım Bankacılığı Sektörünün 2018Q3- 2020Q4 dönemleri için finansal oran analizi yöntemiyle karşılaştırma yapılmıştır. Afganistan İslam Bankasına ait veriler, IBA(Islamic Bank of Afghanistan)'nın web sitesinden, Türkiye'de Katılım Bankacılığı sektörüne ilişkin veriler ise Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) internet sitesinden derlenerek oluşturulmuştur. Çalışmanın önemini Afganistan İslam bankası ile Türkiye'deki İslami finans sektörünün finansal rasyolarının karşılaştırılarak finansal performanslarında önemli farklılıklar olup olmadığının ortaya konulması oluşturmaktadır. Çalışmanın sonuçları Afganistan IBA(İslamic Bank of Afghanistan) İslami Bankasının cari oranının Türkiye'de katılım bankacılığı sektörüne göre daha yüksek olduğunu, Türkiye'deki katılım bankacılığı sektörünün ideal cari orana yakın olduğunu göstermektedir. Borç/özkaynak ve borç/varlık oranının Türkiye'deki katılım bankacılığı sektöründen daha iyi olması IBA'nın borçtan çok öz sermayeyi finanse ettiğini göstermektedir. Aktif karlığı ve özkaynak karlılığı açısından değerlendirildiğinde Türkiye Katılım Bankacılığı sektörünün IBA'dan varlıklarını yönetmede ve mevcut varlıklardan etkin gelir elde etmede daha iyi olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to comparatively examine the Islamic Bank of Afghanistan, which is the only fully-fledged bank in the field of Islamic banking in Afghanistan, and the Participation Banking Sector in Turkey.For this purpose, a comparison was made with the financial ratio analysis method for the 2018Q3- 2020Q4 periods of the Islamic Bank of Afghanistan and the Participation Banking Sector in Turkey.Data on the Islamic Bank of Afghanistan was compiled from the website of IBA (Islamic Bank of Afghanistan), and data on the Participation Banking sector in Turkey was compiled from the website of the Participation Banks Association of Turkey (TKBB).The importance of the study is to compare the financial ratios of the Islamic bank of Afghanistan and the Islamic finance sector in Turkey and to reveal whether there are significant differences in their financial performances. The results of the study show that the current ratio of the Islamic Bank of Afghanistan IBA (Islamic bank of Afghanistan) is higher than the participation banking sector in Turkey, and the participation banking sector in Turkey is close to the ideal current ratio.The fact that the debt-to-equity and debt-to-asset ratio is better than the participation banks in Turkey shows that IBA finances equity rather than debt. When evaluated in terms of return on assets and return on equity, it is concluded that the Turkish Participation Banking sector is better than IBA in managing its assets and generating effective income from existing assets.