Bir biyogaz tesisinde bazı parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of some parameters in a biogas plant
  1. Tez No: 789188
  2. Yazar: HAKAN GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez çalışmasının ana amacı, Malatya ilinde bulunan biyogaz tesisinin işletilmesinde bazı parametrelerin değerlendirilmesidir. Bu amaçla, biyogaz tesisinde bulunan iki adet çürütücüye ait pH, sıcaklık, katı madde (KM) ve organik katı madde (OKM) verileri ile çürütücülerden elde edilen CH4, H2S ve O2 verileri aylara göre değerlendirildi. Ayrıca, biyogaz tesisinden elde edilen gübrelerde bazı elementler (Be, Na, Al, K, Ca, Mo, Ba ve B) tespit edildi. Elde edilen verilere göre, çürütücülere ait pH değerlerinin 7,63-7,72 arasında, sıcaklık değerleri 36,09-38,32 0C arasında, KM değerleri %5,40-6,40 arasında ve OKM değerleri %62,27-66,50 arasındaydı. Biyogaz tesisinde elde edilen CH4 değerleri %55,72-56,49 arasında, H2S değerleri 1483,07-1593 ppm arasında ve O2 değerleri %0,56- 0,57 arasındaydı. Biyogaz tesisinden elde edilen gübrelerde en yüksek element konsantrasyonu kalsiyum için 49067 mg/kg, en düşük element konsantrasyonu molibden için 2,17 mg/kg'dı. Sonuç olarak, biyogaz tesisinin metan oluşum değeri ve diğer parametreleri incelendiğinde tesisin verimli bir şekilde işletildiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to evaluate some parameters in the operation of the biogas plant in Malatya province. For this purpose, pH, temperature, solid matter (SM) and organic solid matter (OSM) data of two digesters in the biogas plant and CH4, H2S and O2 data obtained from digesters were evaluated according to months. In addition, some elements (Be, Na, Al, K, Ca, Mo, Ba and B) were detected in the manures obtained from the biogas plant. According to the data obtained, pH values of digesters were between 7.63-7.72, temperature values were between 36.09-38.32 oC, SM values were between 5.40-6.40% and OSM values were between 62.27-66.50%. It was determined that the CH4 values obtained in the biogas plant were between 55.72-56.49%, the H2S value were between 1483.07-1593 ppm, and the O2 value were between 0.56-0.57%. In the fertilizers obtained from the biogas plant, the highest elemental concentration was 49067 mg/kg for calcium, and the lowest elemental concentration was 2.17 mg/kg for molybdenum. As a result, when the methane formation value and other parameters of the biogas plant were examined, it was determined that the plant was operated efficiently.