Hidrodinamik kaymalı yataklara ait tasarım parametrelerinin yatak performansına etkilerinin araştırılması
Research of the effects of design parameters of hydrodynamic journal bearing on bearing performance
  1. Tez No: 789199
  2. Yazar: MERVE SAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERTUNÇ TAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Dönen makine parçalarının hareket etmesini ve pozisyonunu korumasını sağlayan ve geniş bir kullanım alanına sahip olan muylu yataklar, mil üzerindeki radyal ve eksenel yüklere karşı dayanıklıdır. Endüstride sıklıkla kullanılan kaymalı yatak tiplerinden biri de yüke radyal doğrultuda karşı koyan hidrodinamik radyal yataklardır. Bu çalışmada, Ansys Fluent programı kullanılarak hidrodinamik radyal kaymalı yatakların yağlama analizleri yapılmıştır. Çalışmanın öncelikli amacı, yatak ile mil arasında oluşan yağ filminin yatağın iç yüzeyinde oluşturduğu basınç gradyanlarını belirlemek ve bu basıncın çubuk veya yatağın yüzey dokusuna göre nasıl değiştiğini incelemektir. Bu çalışma sonucunda, yüzey deseninin oluşturduğu yağ hacminin artmasıyla muylu yatağına etki eden basınç azalmaktadır. Şaftın hızı 1000 RPM ve 5000 RPM'den yükseldikçe maksimum basınç artar ve viskozite azaldıkça basınç düşer. Ek olarak, standart dokusuz muylulu yatak-şaft tasarımı için, yağlayıcıların yük taşıma kapasitesi, artan hız ve yağ viskozitesi ile artar.
Özet (Çeviri)
Journal bearings, which enable rotating machine parts to move and maintain their positions and have a wide range of uses, resist radial and axial loads on the shaft. One of the plain bearing types frequently used in industry is hydrodynamic radial bearings, which oppose the load in the radial direction. In this study, lubrication analyses of hydrodynamic radial journal bearings were performed using Ansys Fluent program. The study's primary purpose is to determine the pressure gradients created by the oil film formed between the bearing and the shaft on the inner surface of the bearing and to examine how this pressure changes according to the surface texture of the rod or bearing. As a result of this study, the pressure acting on the journal bearing decreases with the increase in the oil volume formed by the surface pattern. The maximum pressure increases as the speed of the shaft increase from 1000 RPM and 5000 RPM, and the pressure decreases with a decrease in viscosity. In addition, for the standard no-texture journal bearing-shaft design, the load-carrying capacity of the lubricants o increases with increasing speed and oil viscosity.