Akupresür ve halojen ışık stimülasyonunun nonstres test ve gebenin anksiyetesi üzerine etkisi: Randomize kontrollü deneysel çalışma
The effect of acupressure and halogen light stimulation on nonstress test and pregnant anxiety: A randomized controlled experimental study
- Tez No: 789200
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN TAŞPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu araştırma, akupresür ve halojen ışık stimülasyonunun nonstres test ve gebenin anksiyetesi üzerindeki etkisini incelemek amacı ile yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, randomize kontrollü deneysel olarak, Ekim-Aralık 2021 tarihleri arasında Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini ilgili kurumun nonstres test odasına gelen gebeler; örneklemini 132 gebe (akupresür grubu: 44; halojen ışık grubu: 45 ve kontrol grubu: 43) oluşturmuştur. Akupresür grubunda yer alan gebelere Zhiyin akupunktur noktasına üç kez akupresür uygulaması, halojen ışık grubunda yer alan gebelere iki kez halojen ışık stimülasyonu yapılmış olup, kontrol grubunda yer alan gebelere ise herhangi bir girişim yapılmamıştır. Veriler Gebe Tanıtım Formu, Nonstres Test İzlem Formu ve Durumluk Anksiyete Ölçeği ile toplanmış olup, istatistikler analizinde One-Way ANOVA testi, Kruskal Wallis testi, Mann Whitney U testi ve ki-kare analizi yapılmıştır. Tip 1 hata düzeyi ise 0,05 olarak alınmıştır. Bulgular: Çalışmamızda akupresür grubundaki gebelerin yaş ortalaması 26,36±3,55, halojen ışık grubundakilerin 27,58±4,24 ve kontrol grubundakilerin 27,91±4,35'dir. Akupresür, halojen ışık ve kontrol gruplarındaki gebelerin bazal fetal kalp atım hızı ortalaması açısından grupların benzer olduğu (p>0,05), akupresür ve halojen ışık gruplarının variabilite, fetal hareket ile akselerasyon varlığı ve reaktif NST oranlarının kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu, akupresür ve halojen ışık grubunun fetal hareket (sırasıyla; 18,93±17,12; 21,84±15,88 ve 10,77±8,96) ve akselerasyon sayısı ortalamalarının (sırasıyla; 5,45±2,75, 5,79±3,35 ve 3,40±2,81) kontrol grubuna göre daha yüksek, ilk akselerasyona kadar geçen süre (sırasıyla; 4,11±3,61; 3,69±3,10 ve 7,56±4,55) ve NST'te reaktif sonuca ulaşma süre ortalamalarının (sırasıyla; 7,59±4,34; 7,92±3,44 ve 11,47±5,26) kontrol grubuna göre daha düşük ve gruplar arasındaki bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu (p0,05). Sonuç: Akupresür ve halojen ışık stimülasyonun nonstres test sonucu üzerinde etkili olduğu, fetal hareket ve akselerasyon sayısını artırdığı, ilk akselerasyona kadar geçen süre ve NST'te reaktif sonuca ulaşma süresini kısalttığı saptanırken, gebelerin anksiyetesi üzerinde etkili olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to examine the effect of acupressure and halogen light stimulation on nonstress testing and anxiety of the pregnant woman. Material and Methods: The research was carried out as a randomized controlled experimental study at Samsun Training and Research Hospital Gynecology and Pediatrics Hospital between October and December 2021. The universe of the research is pregnant women who come to the nonstress test room of the relevant institution; the sample consisted of 132 pregnant women (acupressure group: 44; halogen light group: 45 and control group: 43). Acupressure was applied to the Zhiyin acupuncture point three times for the pregnant women in the acupressure group, halogen light stimulation was applied twice to the pregnant women in the halogen light group, and no intervention was applied to the pregnant women in the control group. Data were collected with Pregnant Description Form, Nonstress Test Follow-up Form and State Anxiety Scale, and One-Way ANOVA test, Kruskal Wallis test, Mann Whitney U test and chi-square analysis were performed in the analysis of statistics. Type 1 error level was taken as 0.05. Results: In our study, the mean age of the pregnant women in the acupressure group was 26.36±3.55, 27.58±4.24 in the halogen light group and 27.91±4.35 in the control group. Pregnant women in acupressure, halogen light and control groups were similar in terms of basal fetal heart rate mean (p>0.05), acupressure and halogen light groups had higher variability, fetal movement and acceleration and reactive NST rates compared to the control group, fetal movement (respectively; 18.93±17.12, 21.84±15.88 and 10.77±8.96) and acceleration (respectively; 5.45±2.75, 5.79±3.35 and 3.40±2.81) number averages of acupressure and halogen light groups were higher than the control group, mean time to first acceleration (respectively; 4.11±3.61, 3.69±3.10 and 7.56±4.55) and time to reach reactive result in nonstress test (respectively; 7.59±4.34, 7.92±3.44 and 11.47±5.26) averages were lower than the control group, and this difference between the groups was statistically significant (p0.05). Conclusion: It was found that acupressure and halogen light stimulation were effective on the nonstress test result, increased the number of fetal movements and accelerations, shortened the time to the first acceleration and time to reach reactive result in nonstress test, but had no effect on the anxiety of the pregnant women.