Koroner anjiyografi uygulanacak hastalarda işlem öncesi ve işlem sonrası kaygı durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of anxiety status before and afterprocedure in patients to be applied coronary
- Tez No: 789198
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞAH BALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırma Dicle Üniversitesi kalp hastanesinde koroner anjiyografi uygulanacak hastalarda işlem öncesi ve işlem sonrası kaygı durumunun değerlendirilmesi amacıyla 200 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Hastalara Demografik Bilgi Formu, işlem öncesi ve sonrası Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği uygulanmıştır. Koroner Anjiyografi uygulanacak hastaların durumluk kaygı ölçeği ve sürekli kaygı ölçeği puan ortalamalarının işlem öncesi ve sonrası anlamlı olduğu bulunurken, uygulama sonrası hastaların durumluk ve sürekli kaygılarının azaldığı tespit edilmiştir. Hastaların cinsiyet, eğitim, meslek, gelir, VKI durumlarına göre işlem öncesi ve sonrası durumluk ve sürekli kaygılarında farklılıklar olduğu, sosyal güvence ve medeni durumlarına göre ise hem uygulama öncesi hem de uygulama sonrasında durumluk ve sürekli kaygıları benzer olduğu tespit edilmiştir. Hastaneye başvuru, yatış, ameliyat olma, anjiyografiye karşı kaygı, kronik hastalık, ilaç kullanımı, alkol kullanımı, ailesinde kalp hastalığı nedeniyle ölen birinin olması, kaygı duyma nedenleri, hangi damara işlem yapıldığı dikkate alındığında işlem öncesi ve sonrası durumluk ve sürekli kaygılarında farklılıklar olduğu, sigara kullanımı, egzersiz yapma, ailesinde kalp hastalığı olma durumlarına göre ise hem uygulama öncesi hem de uygulama sonrasında durumluk ve sürekli kaygıları benzer olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak; koroner anjiyografi olan hastaların durumluk ve sürekli kaygılarının işlem öncesi ve işlem sonrası farklılıklar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was performed with 200 patients in order to evaluate before and after the procedure in patients with coronary angiography at Dicle University Heart Hospital. Demographic Information Form, Pre-Process and Post-Process Conditional Anxiety Scale was applied to the patients. State Anxiety Scale and Trait Anxiety Scale mean scores of the patients who will undergo coronary angiography were found to be significant before and after the procedure. It was determined that the state and trait anxiety of the patients decreased after the application. According to the gender, education, occupation, income, BMI status of the patients, their state and trait anxiety before and after the procedure are different. According to their social security and marital status, it was determined that their state and trait anxiety were similar both before and after the application. State and trait anxieties before and after the procedure were found to be different depending on admission to the hospital, hospitalization, surgery, anxiety about angiography, chronic illness, drug use, alcohol use, having a family member who died due to heart disease, reasons for anxiety, and which vessel was treated. It was determined that state and trait anxiety were similar both before and after the application, according to smoking, exercising, and having a family history of heart disease. As a result; It was determined that the state and continuity concerns of patients with coronary angiography were different before and after the procedure.