Mardin ilinden toplanan yerel nohut genotiplerinin karakterizasyonu
Characterization of local chickpeas genotypes collected from Mardin province
- Tez No: 789216
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, Mardin ilinden toplanan yerel nohut genotiplerini verim potansiyellerinibelirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada, bölgeden toplanan 10 yerel nohut genotipi ve 3 kontrol çeşit(Arda, Azkan ve Seçkin) olmak üzere 13 nohut genotipi materyal olarak kullanılmıştır. Araştırma, 2021 yılı Şubat ayında, Mardin'de tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Genotiplere göre değişmekle birlikte; çıkış süresi 25.3-32.0 gün; çiçeklenmeye kadar geçen süre 57.4- 73.3 gün; bakla bağlamaya kadar geçen süre 68-78 gün; olgunlaşmaya kadar geçen süre 89.7-107.0 gün; bitki boyu 24.7-43 cm; ilk bakla yüksekliği12.5-18.8 cm; bitki dal sayısı 3.2-5.2 adet; bitkide bakla sayısı 19.7-95.7 adet; bitkide tane sayısı 6.3-30.2 adet; bitkide tane ağırlığı 6.4-30.2 gr; yüz tane ağırlığı 27.9-51.5 g ve tane verimi 52.4-214.5 kg/da arasında değişmiştir. Araştırma sonucunda Mardin İlinde toplanan yerel nohut populasyonları arasında verim ve verimle ilgili özellikler yönünden önemli varyasyon saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the yield potential of local chickpea genotypes collected from Mardin province. In the research, 13 chickpea genotypes, including 10 local chickpea genotypes and 3 control cultivars (Arda, Azkan and Seçkin) collected from the region, were used as material. The research was carried out in Mardin in February 2021 in a randomized block design with three replications. Although it varies according to genotypes; emergence time ranged 25.3 to 32.0 days; time to flowering ranged 57.4 to 73.3 days; time to podding ranged 68 to 78 days; time to maturity ranged 89.7 to 107.0 days; plant height ranged 24.7 to 43 cm; first pod height ranged 12.5 to 18.8 cm; the number of plant branches ranged 3.2 to 5.2; the number of pods per plant ranged 19.7 to 95.7; the number of seed per plant ranged 6.3 to 30.2; seed weight per plant ranged 6.4 to 30.2 g; 100 seed weight ranged 27.9 to 51.5 g and seed yield ranged 52.4 to 214.5 kg/da. As a result of the research, significant variation was determined among the local chickpea populations collected in Mardin Province in terms of yield and yield-related characteristics.