Sınıf öğretmenlerinin biçimlendirici değerlendirme yaklaşımına ilişkin anlayış, görüş ve uygulamaları
Classroom teachers' understanding, opinions and practices of formative assessment approach
  1. Tez No: 973985
  2. Yazar: RIDVAN SAÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSHAK KOZİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Biçimlendirici değerlendirme, öğrenme süreçlerini güçlendiren ve öğrenci odaklı eğitimi destekleyen bir yaklaşım olarak eğitim sistemlerinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışma, sınıf öğretmenlerinin biçimlendirici değerlendirmeye ilişkin anlayış, görüş ve uygulamalarını incelemeyi amaçlamıştır. Karma yöntem yaklaşımıyla yürütülen araştırmada, Mardin ilinde görev yapan 294 sınıf öğretmeninden“Biçimlendirici Değerlendirme Anlayışları ve Uygulamaları Ölçeği”aracılığıyla toplanan nicel veriler, 30 öğretmenle gerçekleştirilen yarı-yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen nitel bulgularla bütünleştirilmiştir. Bulgular, öğretmenlerin biçimlendirici değerlendirmeye yönelik olumlu tutum, niyet ve öz-yeterlik sergilediğini, ancak uygulama düzeyinin sınırlı kaldığını ortaya koymuştur. Hizmet içi eğitim, biçimlendirici değerlendirmenin benimsenmesini ve uygulanmasını güçlendiren önemli bir unsur olarak karşımıza çıkarken, cinsiyet ve mesleki deneyimin anlamlı bir farklılık yaratmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Nitel veriler, biçimlendirici değerlendirmenin süreç odaklı potansiyelinin kalabalık sınıflar, materyal eksikliği, zaman kısıtlamaları ve merkezi sınav baskısı gibi yerel ve ulusal engellerle kısıtlandığını göstermiştir. Çalışmada; hizmet içi eğitimlerin yaygınlaştırılması, basılı materyallerin sağlanması, dijital ve fiziki altyapının güçlendirilmesi gibi önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Formative assessment has an important place in education systems as an approach that strengthens learning processes and supports student-centered education. This study aimed to examine classroom teachers' understanding, opinions and practices regarding formative assessment. In this mixed-method study, quantitative data collected from 294 classroom teachers working in Mardin province through the“Formative Assessment Conceptions and Practices Scale”were integrated with qualitative findings obtained from semi-structured interviews with 30 teachers. The findings revealed that teachers exhibited positive attitudes, intentions and self-efficacy towards formative assessment, but the level of implementation remained limited. In-service training was found to be an important factor that strengthened the adoption and implementation of formative assessment, while gender and professional experience did not make a significant difference. Qualitative data showed that the process-oriented potential of formative assessment was limited by local and national barriers such as crowded classrooms, lack of materials, time constraints, and central exam pressure. In the study, suggestions were made such as expanding in-service trainings, providing printed materials, and strengthening the digital and physical infrastructure.