Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi çalışanlarında tıbbi atık yönetimi konusunda farkındalık araştırması
Awareness study on medical waste management among haydarpaşa number training and research hospital employees
  1. Tez No: 923871
  2. Yazar: HÜMEYRA AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EMEL ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
TUİK Türkiye'de 2020 yılı atık miktarını 104,8 milyon ton olarak yayınlamıştır. Sağlık Kuruluşlarından çıkan atık miktarı 109 683 tondur. Bu atıkların 16 570 tonu tehlikeli atık iken 3113'ü tehlikesiz atık sınıfındadır. İstatistiklere göre Türkiye'de 110 bin ton olan tıbbi atık toplanmıştır. İstanbul ili bu payın %23,7'sine sahip olmuştur. Ankara ili %7,8'ine sahip olmuştur. İzmir ili ise %5,8' ine sahip olmuştur. Üç büyük şehir toplam olarak %37,3'lük bir pay ile tıbbi atıkların en yüksek toplandığı iller olmuşlardır. Toplanan tıbbi atıklar sağlık kurumlarında toplanmış olan tıbbi atıklardır. Toplanmış olan atıkların bir kısmı sterilizasyon yöntemine tabi tutulduktan sonra depolanmıştır. Depolanan miktar %90,6'dır. Kalan %9,4'lük miktar ise yakma işlemi ile bertarafı sağlanmıştır. Tıbbi atıklar güvenli-zararsız-emniyetli bir şekilde taşınmak zorundadır. Bertaraf edilmesi de güvenli-zararsız ve emniyetli olmalıdır. Bu da maddi açıdan maliyet içermektedir. Son 10 yılda ortaya çıkan tıbbi atık miktarı 2 katına çıkmış bulunmaktadır. (TUİK, 2021). Tıbbi atıkta yüzde olarak en çok payı alan İstanbul ilinde, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma hastanesi çalışanlarında farkındalık araştırması Marmara Bölgesi İstanbul Şehri Anadolu Yakasından bir örnek olarak alınmıştır. Araştırma hastaneler içerisindeki sirkülasyonun sık olmasından dolayı (atamalar, tayin veya eş durumu ile yer değiştirmeler vs.) değişen ve yeni başlayan sağlık çalışanlarının Tıbbi Atık Yönetimi Konusunda Farkındalığını ölçerek pozitif yönde revizyona katkıda bulunmak amacı ile bu tez çalışmasının yapılması hedeflenmiştir. Bu araştırma sebebi ile araştırmaya katılan çalışanların farkındalığı hangi düzeyde olursa olsun bilgi tekrarı ve yeniyi öğrenmeye teşvik etmesi ile gerek insan sağlığı açısından gerek çevreye yönelik zararların önlenmesi açısından yararlı olması amaçlanmaktadır. Araştırma çıktılarının mevcut politikalara, sağlık kurumları politikalarına ve prosedürlerine yönelik yenileyici ya da iyileştirici faaliyetlere katkı sunması amaçlanmaktadır. Çalışma Kasım 2023 -Ocak 2024 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan 1724 personelden %95 güven düzeyinde + ve- %5 hata payı ile desen etkisi 1 olacak şekilde ve bilgi düzeylerinin %80 olacağı varsayılarak örneklem büyüklüğü 216 olarak saptanmıştır. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu ve Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği kurum izni alınarak bu çalışma gerçekleşmiştir. Bu konuda yapılmış çalışmalardan faydalanarak hazırlanan yüz yüze görüşme formu sağlık çalışanlarına uygulanmıştır. Veriler SPSS 21.0 programına girilerek frekans ve yüzde oranları alınarak kesikli değişkenlerin karşılaştırılmasındaki-kare testi ve Fisher'in kesin ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
TUIK has published the amount of waste in Turkey in 2020 as 104.8 million tons. The continent of general waste by health institutions is 109,683 tons. While 16,570 tons of this waste is hazardous waste, 3,113 are in the non-hazardous waste class. 23.7% of the 110 thousand tons of medical waste was collected from health institutions in Istanbul, 7.8% from Ankara and 5.8% from Izmir, 37.3% of which was collected from these three metropolitan cities. 90.6% of the collected medical waste was sterilized and sent to storage areas, and 9.4% was sent to incineration facilities for disposal. Safe transportation and disposal of medical waste also involves financial costs. The continent of medical waste has doubled in the last ten years (TUIK, 2021). In Istanbul, which has the highest percentage share in medical waste, the awareness research among employees of Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital was taken as an example from the Anatolian Side of Istanbul, Marmara Region. The aim of this thesis study was to contribute to the positive revision by measuring the awareness of healthcare professionals who have changed and started working in hospitals due to the frequent circulation (assignments, transfers or relocations with spouse status, etc.) on Medical Waste Management. For this research, it is aimed to encourage the employees participating in the research to repeat information and learn new things, regardless of their level of awareness, and to be beneficial both in terms of human health and in terms of preventing damage to the environment. It is aimed that the research outputs contribute to the renewing or improving activities for existing policies, policies and procedures of healthcare institutions. The study was conducted between November 2023 and January 2024, with a 95% confidence level of + and - 5% error margin, with a pattern effect of 1, and assuming that the knowledge level would be 80%, and the sample size was determined as 216. This study was carried out with the institutional permission of the Istanbul University Faculty of Medicine Ethics Committee and the Haydarpaşa Numune Education and Research Hospital Chief Physician. The face-to-face interview form prepared by utilizing the studies conducted on this subject was applied to healthcare professionals. The data was entered into the SPSS 21.0 program, and the frequency and percentage rates were taken, and the χ-square test and Fisher's exact chi-square test were used to compare discrete variables.