A review on currency shocks and inflation volatility: Evidence from a DCC-GARCH model
Döviz kuru şokları ve enflasyon oynaklığı üzerine bir inceleme: DCC-GARCH modelinden kanıtlar
  1. Tez No: 789236
  2. Yazar: MELİKE AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Türkiye'de enflasyon ve döviz kuru ilişkisi aylık veriler ile 1990:1-2022:4 yılları arası baz alınarak incelenmiştir. Enflasyonu temsil etmesi için tüketici fiyat endeksi; ayrıca para arzı, üretici fiyat endeksi, nominal döviz kuru ve sanayi üretim endeksi değişken olarak kullanılmıştır. Değişkenlerin kısa vadede etkilerini bulmak için Etki-Tepki analizleri, değişkenlerin varyanslarındaki değişimlerin nedenlerini bulmak için Varyans Ayrıştırma analizi, değişkenlerin ikili olarak orta ve uzun vadeli ilişkilerini bulmak için ise DCC-GARCH modelleri ile belirlenmiştir. Analizde modeller mevsimsellikten arındırılmış olup VAR analizlerinin sonuçlarına göre DCC-GARCH modellerinin girdileri belirlenmiştir. Etki-tepki analizi sonuçlarında enflasyonun döviz kuru şokuna tepkisinin pozitif olduğu ve beş dönem sürdüğü, sonrasında tepkinin söndüğü görülmektedir. Döviz kurunun etki-tepki analizi sonuçlarında ise döviz kurunun enflasyona olan tepkisinin on iki dönem boyunca istikrarlı olarak sürdüğü tespit edilmiştir. Enflasyon için yapılan varyans ayrıştırma analizi sonuçlarında ise on iki dönem sonunda enflasyondaki değişimin 4,83%'ü döviz kurundan kaynaklanırken; döviz kuru varyans ayrıştırma analizinde ise kurdaki değişimin 8%'i enflasyondan kaynaklandığı sonucuna ulaşılmıştır. GARCH modelleri ise enflasyon ve döviz kuru arasında negatif yönlü bir etkileşim olduğunu gösterirken DCC-GARCH sonuçlarında ise enflasyon ve döviz kuru arasındaki kısa vadeli şokların kalıcılık derecesi 0,43% olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca enflasyon ve para arzı arasında yarı güçlü GARCH sürecine rastlanırken, enflasyon ve üretici fiyat endeksi arasında güçlü bir GARCH sürecine rastlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present research, the relationship among the exchange rate and inflation in Turkey was investigated by considering the monthly dataset among 1990:1-2022:4 years. The consumer price index, producer price index, industrial production index, nominal exchange rate, and money supply are used as variables to represent inflation. Impulse-Response analyzes were used to find the short-term effects of the variables, decomposition of variance analysis for the causes of the changes in the variances of the variables, and the medium and long-term relationships of the variables in pairs were determined by DCC-GARCH models. While the models were being created, they were seasonally adjusted, and the inputs of the DCC-GARCH models were determined, consequently, the VAR analysis. In the results of the impulse-response analysis, it is seen that the reaction of inflation to the exchange rate shock is positive and lasts for five periods, after which the response fades. In the results of the impact-response analysis of the exchange rate, it has been determined that the reaction of the exchange rate to inflation has been stable for twelve periods. In the results of the variance decomposition analysis for inflation, at the end of twelve periods, 4.83% of the change in inflation was caused by the exchange rate; In the exchange rate variance decomposition analysis, it was concluded that 8% of the difference in the exchange rate was caused by inflation. While GARCH models show a negative interaction between inflation and exchange rate, DCC-GARCH results show that the permanence degree of short-term shocks between inflation and exchange rate is 0.43%. In addition, while a semi-strong GARCH process was found between inflation and money supply, a strong GARCH process was found between inflation and producer price index.