Critical realism and socialist realism in cinema the example of 'Yol Ayrımı' movie
Sinemada eleştirel gerçekçilik ve toplumcu gerçekçilik: 'Yol Ayrımı' filmi örneği
  1. Tez No: 789237
  2. Yazar: SIDIKA SEDA KATUN
  3. Danışmanlar: PROF. DEFNE ÖZONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sanatta gerçekçilik, ekonomi politika ve felsefe ile beraber ilişkilendirildiğinde, üzerine çok fazla akademik çalışma yapılmış bir alan değildir. Bir sanat eseri ister istemez belirli bir ideolojiyi ya da belirli bir dünya görüşünü yansıtmaktadır ve dolayısı ile politiktir. Sinema filmi de belirli bir dünya görüşünü yansıtır ve ana akım sinema filmleri sıklıkla idealist dünya görüşünün gerçekliği olan egemen ideoloji tarafından şekillendirilir. Bir filmin yapım aşaması, yönetmeni ve yönetmenin dünya görüşü, senaryosu, bütçesi, reklam ilişkileri yani üretim ilişkileri bir bütün olarak değerlendirildiğinde, egemen ideoloji ve kapitalist sistem doğrultusunda şekillendiği görülmektedir. Dolayısı ile üretim ilişkilerinin bir sinema filminde yansıtılan gerçekliğin üzerinde etkisi bulunmaktadır. Ana akım sinema filmleri ticari kaygı güdülerek icra edildiğinden, ana akım sinemada, üretim ilişkileri dikkate alındığında sınıf temsili içeren filmler alternatif bir politik ve felsefi eleştiri içermemektedir. Ana akım sinema filmlerinde sınıf temsilleri, anlam inşasında tarihsel ve toplumsal içeriğinden soyularak kapitalist sisteminin ve dolayısıyla eleştirel gerçekçi yaklaşımın sınırları içerisinde kalmaktadır. Böylelikle sermaye birikim düzenine dayalı sistemi eleştirmekten öteye gidememektedir. Bu çalışma, sanatta toplumcu gerçekçi yaklaşımın felsefe, içerik ve biçim, ekonomi politika ve bir dünya görüşü olarak materyalist felsefe ile bir bütün olarak bağlantılı olduğunu ve eleştirel gerçekçi yansıtma kuramının ise yalnız var olan sistemin yeniden üretilmesini ve egemen ideolojinin devamını sağladığını göstermektedir. Bu çalışmada gerçekliğin yansıtılması konusu felsefe üzerinden değerlendirilecek ve felsefi eleştiri ile ideolojik eleştiri yöntem olarak kullanılacaktır. Bunun ardından“Yol Ayrımı”filminin gerçekçilik temsilleri üzerinden analizi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
When realism in art is associated with political economy and philosophy, it is not a field that has received much academic study. A work of an art necessarily reflects a certain ideology or a certain worldview and is therefore political. The cinema film also reflects a particular worldview and mainstream cinema films are often shaped by the dominant ideology, which is the reality of an idealistic worldview. When the production phase of a film, the director and the director's worldview, the script, the budget, the budget, the advertising relations, in other words the production relations are evaluated as a whole, it is seen that it is shaped in line with the dominant ideology and the capitalist system. Therefore, production relations have an impact on the reality reflected in a cinema film. Since mainstream cinema films are made with commercial concerns, films with class representation in mainstream cinema do not contain an alternative political and philosophical critique when the relations of production are taken into account. In mainstream cinema films, class representations are stripped of their historical and social content in the construction of meaning and remain within the boundaries of the capitalist system and thus within the limits of the critical realist approach. Thus, it cannot go beyond criticising the system based on the capital accumulation order. This study shows that the socialist realist approach in art is connected to philosophy, content and form, political economy and materialist philosophy as a world view, and that the critical realist theory of projection only ensures the reproduction of the existing system and the continuation of the dominant ideology. In this study, the issue of reflection of reality will be evaluated through philosophy and philosophical criticism and ideological criticism will be used as methods. Following this, the film“Yol Ayrımı”(2017) will be analysed through the representations of realism.