MPPT systems simulation and also design micro cube satellite application
- Tez No: 789238
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Elektrik talebi, tüm enerji tüketiminin en yüksek ölçüsüyle artıyor genel sosyo-ekonomik büyüme nedeniyle dünya çapında Güneş radyasyonunun doğrudan PV hücrelerini kullanan elektrik enerjisi bir dizi önemli faydaya sahiptir. Ancak kendi uzmanı çıkarma, enerjideki dalgalanma, yüksek sermaye, ve enerji dönüşümünde azaltılmış verimlilik. Kaynak ve yük arasındaki eşitsizlik karakteristikler, yüke mümkün olan maksimum güç dağıtımının erişilebilirliğini sınırlar ve son olarak önemli ölçüde güç kaybına neden olur. özelliklerini eşleştirmek için kullanılan bir elektronik devre bu tür bir güç kaybını önlemek için maksimum güce göre modül, maksimum güç olarak adlandırılır. nokta izleyici (MPPT). Modern literatür, araştırma çabalarının geliştirmeyi amaçladığını ortaya koymaktadır. MPPT aracılığıyla modülden üretilen güç çıkışı. Bunun en büyük katkısı araştırma, karma bir Bat-Cat optimizasyonu ayarlı Sugeno bulanık Mantık denetleyicisinin geliştirilmesidir. Hibrit enerji sistemlerinde MPPT'nin optimizasyonu için (BT-CT tabanlı sugeno FLC). bu önerilen BT-CT optimizasyon algoritması, plasenta memelilerinin karakteristik özelliklerini miras alır ve izleme kedileri, keşif gibi aşamalar arasındaki takası dengeleyecek şekilde ve sömürü. Başka bir deyişle, önerilen optimizasyon algoritması, elde edilen sonuca ulaşmada yardımcı olur. Global optimal çözüme ulaşarak maksimum güç noktası (MPP). sistem modeli önerilen kurulum PV dizisi, Boost dönüştürücü, RL filtresi, Evirici, Çift Yönlü DC-DC'den oluşur kontrol, pil kontrolü, ayrıca önerilen optimizasyon ayarlı kontrolör ile. Verim Önerilen MPPT yönteminin farklı ışınım seviyeleri için analiz edilmesi, korunarak Sabit sıcaklık. Sonuçlar, değişen referans voltajı açısından analiz edilir ve popülasyon büyüklüğü, önerilen yöntemin performansını ortaya çıkaracak şekilde farklı ışınım seviyeleri. Son olarak, önerilen BT-CT tabanlı Sugeno FLC'nin sonuçları karşılaştırılmıştır. Önerilen yöntemin üstünlüğünü ortaya koyacak şekilde mevcut MPPT yöntemleri ile PV dizisinden MPP'yi izlemede. Önerilen BT-CT- kullanılarak izlenen maksimum güç Tabanlı Sugeno FLC, değişen parlaklık seviyelerinde bile 7600W'dir.
Özet (Çeviri)
The demand for electricity is increasing with the highest measure of all energy consumption worldwide due to overall socio economic growth. The conversion of solar radiation directly into electrical energy using the PV cells possesses a number of important benefits. However, its expert extraction contributes the execution of certain challenges, like fluctuation in energy, high capital, and reduced efficiency in conversion of energy. The inequality among source and load characteristics limits the accessibility of maximum possible power delivery to load, and finally results in considerable loss of power. An electronic circuitry used to match the characteristics of module with respect to maximum power to avoid such power loss is termed as maximum power point tracker (MPPT). Modern literature discloses that the efforts in research aims in enhancing the power output generated from module by means of MPPT. The major contribution of this research is the development of a hybrid Bat-Cat optimization tuned Sugeno fuzzy Logic controller (BT-CT-based sugeno FLC) for the optimization of MPPT in the hybrid energy systems. The proposed BT-CT optimization algorithm inherits the characteristic features of placenta mammals and the tracing cats in such a way to balance the trade-off between the phases, such as exploration and exploitation. In other words, the proposed optimization algorithm helps in achieving the Maximum power point (MPP) by attaining the global optimal solution. The system model of the proposed setup comprise of PV array, Boost converter, RL filter, Inverter, Bidirectional DC-DC control, battery control, in addition with the proposed optimization tuned controller. The efficiency of the proposed method of MPPT is analyzed for different irradiance levels by maintaining constant temperature. The results are analyzed in terms of varying reference voltage and population size in such a way to reveal the performance of the proposed method for different irradiance levels. Finally, the results of the proposed BT-CT-based Sugeno FLC are compared with the existing methods of MPPT in such a way to reveal the superiority of the proposed method in tracking the MPP from PV array. The maximum power tracked using the proposed BT-CT- based Sugeno FLC is 7600W, even at varying irradiance levels.