Makyaj ile sanatın karşılaştırılması
Connection between art and makeup
  1. Tez No: 789249
  2. Yazar: SVETLANA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEYMUR RZAEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sanat ve makyaj her zaman insana eşlik etmiş, toplumla birlikte gelişmiştir. Sanat ve makyaj tarihsel yönüyle ve gelinen aşamada birbiriyle etkileşim halindedir. Antik çağlardan günümüze toplumun makyaja karşı tutumundaki değişim de dahil olmak üzere sanat ve makyaj arasında çeşitli bağlantılar vardır. Sanat objeleri ile makyajın karşılaştırmasının farklı dönemler açısından anlaşılması amaçlanmaktadır. Kanaat önderlerinin fikirlerinden hareketle, farklı dönemlerden makyajla ilgili literatürün antik çağlardan günümüze gelişim trendi analiz edilecektir. Bir sanatçı ve bir makyaj sanatçısı arasında paralelliği gösterecektir. Araştırma sonucunda, makyajın çeşitli sanat dallarıyla etkileşim içinde olduğu ortaya çıkmıştır. Makyaj bugünlerde sadece başarılı bir endüstri değil, başlı başına bir sanat dalıdır. Sanatçılar veya birçok makyaj sanatçısı, makyajı sanatta bir ifade dili olarak kullanır ve kreasyonlarını aktif olarak medya sanatına entegre eder.
Özet (Çeviri)
Art and makeup have always accompanied human being, developed along with society. Art and makeup are interacted with each other in the historical aspect and at the present stage. There are various connections between art and makeup, including the change in attitude of society to makeup from ancient ages to the present day. It is aimed to understand the comparison of art objects and makeup in the aspect of different eras. Based on the ideas of opinion leaders, literature about makeup from different eras will be analyzed the development trend from ancient times to the present day. It will draw a parallelism between an artist and a makeup artist. As a result of the research, makeup interacts with various art forms. Makeup is not only a successful industry these days, but it is an art form in itself. Artists or many makeup artists use makeup as a language of expression in art, actively integrating their creations into media art.