Handan Acar Yıldız'ın öykülerinde eşya dilinin klasikten postmodernizme evrilmesi
The transformation of goods language from classic to postmodernism in Handan Acar Yıldız's stories
  1. Tez No: 772756
  2. Yazar: FERİDE AĞIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN UZKUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Dolapnâmeler, Dinî Tasavvufî Halk Edebiyatımızda Allah aşkının terennüm edildiği eserlerdir. Edebiyatımızda ilk Dolapnâme Yunus Emre'nin Dertli Dolap adlı eseridir. Ardından Kaygusuz Abdal Dolapnâme yazar. Bir diğer dolapnâme konulu eser ise Ahmed Hayalî'nin eseridir. Modernizm sonrası yeni bir akım olarak ortaya çıkan Postmodernizm; ilk başlarda mimari, resim gibi sanatlarda kendini göstermiş ardından sanatın tüm alanlarında olduğu gibi edebiyatta da etkili olmuştur. Başlıca özellikleri üstkurmaca, metinlerarasılık, çoğulculuk, oyun, gerçeklik anlayışı, yeni tarihselcilik, kahramandan özneye, biçim, dil, üst anlatıların ironik yıkımı, okur merkezli anlatım, nesneye bakış olan postmodernizm; edebiyatımıza Oğuz Atay, Ferit Edgü gibi yazarlarla giriş yapmış ardından pek çok yazar tarafından postmodern eserler verilmiştir. Yazarlarımızdan kimileri postmodern edebiyatın Batı'daki gibi örneklerini verirken kimileri de eski edebiyatımızın özelliklerini postmodern edebiyata aktararak eserlerine yeni bir yorum getirmişlerdir. Tezimizde Dinî Tasavvufî Halk Edebiyatımız ve Dolapnâme türü hakkında bilgi verilmiştir. Edebiyatımızda Dolapnâme türündeki eserler incelenerek dolapnamelerde eşya dili, ayrı bir başlık altında ele alınmıştır. Ardından postmodernizm ve postmodern edebiyat tanımlanmış, postmodern edebiyatın özellikleri sıralanmıştır. Edebiyatımızdaki postmodern yazarlar tanıtılmış ve postmodern edebiyatta eşya dili incelenmiştir. Handan Acar Yıldız'ın hayatı, sanat anlayışı, sanat hayatı, eserleri ele alınmıştır. Eserlerinden öyküleri konularına göre belli başlıklar altında gruplandırılıp özetleri verilmiştir. Ayrıca romanları ve poetika kitabı tanıtılmıştır. Bunun yanında eşya dilini kullandığı öykülerinden“Ud Sancısı”,“İlmek”,“Sapsarı Bir Öykü”,“Mandal”,“Cama Akan Makyaj”hikâye inceleme metotları çerçevesinde vaka ve olay örgüsü, anlatıcı ve bakış açısı, kişiler, zaman, mekân, anlatım teknikleri ile dil ve üslûp başlıkları altında incelenmiş nihayetinde de Handan Acar Yıldız'ın öykülerinde eşya dilini kullanması hususunda genel değerlendirmelerde bulunarak yazarın Türk edebiyatındaki yeri ve önemi belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dolapnâmes are works in which the love of God is chanted in our Religious Sufi Folk Literature. The first Dolapnâme in our literature is Yunus Emre's Dertli Dolap. Then Kaygusuz Abdal wrote Dolapnâme. Another work on the subject of cabinet-nâme is the work of Ahmed Hayalî. Postmodernism, which emerged as a new trend after modernism, first showed itself in arts such as architecture and painting, then became influential in literature as well as in all fields of art. Postmodernism, the main features of which are metafiction, intertextuality, pluralism, play, understanding of reality, new historicism, from hero to subject, form, language, ironic destruction of metanarratives, reader-centered narration, view to the object, entered our literature with writers such as Oğuz Atay, Ferid Edgü, and then many others. Postmodern works were given by the author. While some of our writers gave examples of postmodern literature as in the West, some of them brought a new interpretation by transferring the features of our old literature to postmodern literature. In our thesis, information is given about our Religious Sufi Folk Literature and Dolapnâme. By examining the works in the type of dolapname in our literature, the language of the goods in the cabinetnames has been discussed under a separate title. Then, postmodernism and postmodern literature were defined and the characteristics of postmodern literature were listed. By introducing the postmodern writers in our literature, the language of objects in postmodern literature has been examined. Handan Acar Yıldız's life, understanding of art, art life and works are discussed. Stories from her works are grouped under certain titles according to their subjects and their summaries are given. In addition, her novels and poetics book were introduced. In addition, the stories in which he used the language of objects were examined under the titles of case and plot, narrator and point of view, people, time, place, expression techniques, language and style within the framework of story analysis methods. In this study, it was tried to determine the place and importance of the author in Turkish literature by making general evaluations about Handan Acar Yıldız's use of material language in her stories.