Women's empowerment in the context of family composition: An analysis of the status of single mothers in Turkey
Hanehalkı kompozisyonu bağlamında kadınların güçlenmesi: Türkiye'de tek ebeveyn annelerin durumunun analizhi
  1. Tez No: 789261
  2. Yazar: NERİMAN BAŞAK ALTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ABBASOĞLU ÖZGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Demography
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Demografi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Demografi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kadınların güçlenmesinde önemli bir rolü bulunan“hane içi dinamiklere”odaklanarak tek ebeveynli ailelerdeki kadının durumunu inceleyen çalışma sayısı azdır. Bu tezin amacı, kadınların güçlenme düzeyini tek ebeveynli hanelere odaklanarak farklı hanehalkı tiplerine göre analiz etmek ve kadınların güçlenmesinin yaş, bölge, kent-kır yerleşim yeri ve refah durumuna göre nasıl değiştiğini anlamaktır. Bu sorunun ardındaki etkenler, feminist bir bakış açısıyla karma yöntem yaklaşımına başvurularak ele alınmıştır. 2018 TNSA verileri kullanılarak, polikorik korelasyon matrisi ile faktör analizi uygulanmış ve kadınların güçlenmesi değişkeni oluşturulmuştur. Daha sonra kadınların güçlenmesi ve açıklayıcı değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için multinomial lojistik regresyon yöntemi kullanılmıştır. Nicel analizin ardından 18 kadınla derinlemesine görüşmeler yapılmış ve kadınların deneyimleri, baş etme stratejileri, güçlenme algıları ve benlik imajları tartışılmıştır. Tek ebeveynli hanelerde yaşayan kadınların özellikle yoksulluk nedeniyle daha dezavantajlı olduğu, öz kaynaklara sahip yüksek gelir grubundaki kadınların ise -hanehalkı statüsünden bağımsız olarak- boşanma kararı alma ya da tek ebeveyn kadın olmanın getirdiği zorlukların üstesinden gelme konusunda zaten avantajlı bir konumda olduğu şimdiye değin yapılan çalışmalarda ortaya çıkan sonuçlardır. Öte yandan, tez hane halkı türleri arasındaki farklılıklara odaklanarak, beklenen ancak hâlâ süregelen eşitsizliklere vurgu yapan bulguları bir kez daha ortaya koymuştur: Çocuk bakımı ve hane halkı sorumlulukları kadınların güçlenmesinin önünde önemli bir engeldir. Bu nedenle, çalışma tek ebeveyn kadınların, iç ve dış kaynakların da desteğiyle tek ebeveynli olmanın zorlu yönleriyle başa çıkmak için özerklik ve başa çıkma mekanizmaları geliştirdiğini ve güçlenme düzeylerinin görece daha yüksek olduğunu savunmaktadır. Bu mekanizmaların anlaşılması ve desteklenmesiyle, tek ebeveyn kadınların güçlenmeleri daha geniş ölçekte teşvik edilebilir.
Özet (Çeviri)
Existing literature puts less attention on the status of single-parent women with a focus of intra-household dynamics. The aim of the thesis is to analyze the level of empowerment of women with respect to different household types with a specific focus on single-parent households and understand how women's empowerment varies by the age, region, place of residence, and wealth status. The factors behind this issue were employed by using mixed-method approach from a feminist perspective. 2018 TDHS data is utilized in order to answer the research question, through factor analysis using a polychoric correlation matrix, the women's empowerment variable was constructed, and the multinomial logistic regression method was used to identify the relationships between women's empowerment and explanatory variables. After quantitative analysis, in-depth interviews were conducted with 18 women while women's life course experiences, coping strategies, perceptions of empowerment, and self-image were discussed. Existing literature indicates that women living in single- parent households are particularly disadvantaged due to poverty, while women in higher income groups with own resources - regardless of household status - are already in an advantageous position to decide to divorce or to overcome the challenges of being a single parent woman. On the other hand, by focusing on the differences between household types, the thesis has once again revealed findings that are not unexpected and re-emphasize persistent inequalities: Childcare and household responsibilities are significant barriers to women's empowerment. Therefore, the study argues that single parent women, with the support of internal and external resources, develops autonomy and coping mechanisms to deal with the challenging aspects of being a single parent and are relatively more empowered. By understanding and supporting these mechanisms, single parent women's empowerment could be promoted to a wider scale.