Investigation of the role of personality traits and psychological symptoms in stress generation
Stres üretim sürecinde psikolojik semptomlar ve kişilik özelliklerinin rollerinin incelenmesi
  1. Tez No: 789262
  2. Yazar: CEMRE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Stres üretim hipotezi, bireylerin yaşadıkları stresli yaşam olaylarında psikolojik semptomları ve kişilik özellikleri aracılığıyla katkıda bulunduklarını öne sürer. Bu çalışmada, stres üretim sürecinde psikolojik semptomların ve kişilik özelliklerinin yordayıcı rollerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Stres üretim sürecinde rolleri incelenecek kişilik özellikleri olarak onay arayıcılık, sosyotropi ve kişilerarası tarz belirlenmiştir. Bu amaç doğrultusunda Microsoft IBM istatistik programı aracılığıyla hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Veri toplama süreci iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada katılımcılar çevrimiçi anket sitesi üzerinden Sosyotropi-Otonomi Ölçeği, Onay Arayıcılık Ölçeği, Kişilerarası Tarz Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve Yakın İlişkilerde Kişilerarası Çatışma Formunu doldurmuşlardır. Bu anketin sonucunda katılımcılardan e-posta adresleri istenmiş ve üç ay sonra Kısa Semptom Envanteri, Beck Depresyon Envanteri ve Yakın İlişkilerde Kişilerarası Çatışma Formu içeren başka bir anket linki gönderilmiştir. Hiyerarşik regresyon analizi sırasında regresyon denklemine öncelikle kontrol değişkeni olarak, toplumsal cinsiyet eklenmiştir. Analizin ikinci aşamasında ise onay arayıcılık, sosyotropi ve kişiler arası tarz bağımsız değişkenleri girilmiştir. Üçüncü aşamada ise, son olarak hiyerarşik regresyon analizine psikolojik semptomlar değişkeni girilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre ilk aşamada ölçülen onay arayıcılık, sosyotropi ve kişiler arası tarz değişkenlerinin, ikinci aşamada ölçülen kişilerarası çatışma değerlerindeki varyansın %17'sini açıkladığı rapor edilmiştir (∆R²=.17, F [3,86] =5.64, p= .001). Bir başka deyişle, bulgular onay arayıcılık, sosyotropi ve kişiler arası tarzın, yaşanılan kişiler arası çatışma düzeylerinde yordayıcı etkisinin bulunduğuna işaret etmektedir. Hiyerarşik regresyonun ikinci aşamasında, onay arayıcılık, sosyotropi ve kişiler arası tarz değişkenlerinin yanında regresyon denklemine psikolojik semptomlar girilmiştir. Analiz sonuçları birinci aşamada ölçülen psikolojik semptomların, ikinci aşamada ölçülen kişilerarası çatışma seviyesindeki varyansın, diğer bağımsız değişkenlerin etkisi ötesinde, istatistiksel olarak önemli bir yüzdesini açıklamadığı raporlanmıştır. Bir başka deyişle bulgular psikolojik semptomların onay arayıcılık, sosyotropi ve kişiler arası tarz değişkenlerinin etkisinin ötesinde, yaşanılan stresli olayların seviyesini yortamadığını işaret etmektedir. Bulgular var olan ilgili alan yazın kapsamında tartışma kısmında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Stress generation hypothesis suggests that there is a tendency of depressive individuals to put themselves into stressful situations due to their symptoms or certain characteristics and claims that individuals contribute to the stressors they experience. The main aim of the current study was to investigate the role of psychological symptoms and personality traits on stress generation process. Personality traits that were investigated in this process were re-assurance seeking, sociotropy, and interpersonal style. And to pursue this aim hierarchal regression analysis via Microsoft IBM Statistics Program 23 was conducted with the data gathered from 92 young adults (M=22.36, SD=2.32, range=18-25). In the first phase of the data-gathering process, the survey included the Sociotropy-Autonomy Scale (SAS), Re-assurance (BDI) Seeking Scale (RSS), and Interpersonal Style Scale (ISS), Beck Depression Inventory and Form of Interpersonal Conflict in Close Relationships (FCCR). 3 months later a second survey including BDI, and FCCR was sent to these e-mail addresses. The results of the hierarchal regression analysis revealed that sociotropy, re-assurance seeking, and interpersonal style measured in T1 had a significant predictive role on the dependent stressors in T2 (∆R²=.17, F [3,86] =5.64, p= .001). Next, the psychological symptoms variable was added to the regression equation. It was indicated that psychological symptoms measured in T1 were not found to explain the variance in dependent stressors in T2 beyond and above re-assurance seeking, sociotropy, and interpersonal style. The results are discussed according to the existing literature.