Jandarma teşkilatı ve tarihi süreç içerisinde gelişimi
The Gendarmerie organization and its development in the historical process
- Tez No: 789274
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN BEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Devletin bekasında hayati rol oynayan ve tarihsel gelişimi boyunca çeşitli isimlerle zikredilen güvenlik kuvvetleri ve ordunun kuruluşu, insanların bütün olarak yaşama başladığı veya devletin teşekkül ettirildiği tarih olarak bilinmektedir. Bu çalışmada güvenlik ihtiyacının karşılanmasında önemli bir görev ifa eden jandarma teşkilatı anlatılmaya çalışılmıştır. Toplumlar, insanların güven içinde yaşamaları için zamanın ihtiyaçlarına göre kanunlar çıkarmışlar ve güvenlik teşkilatlarını kurmuşlardır. Bu çalışmada hem teşkilat geçmişleriyle hem de güçlü devlet yapılarıyla ön plana çıkmış ülkelerin jandarma teşkilatı yapılarına değinilmiştir. Jandarma, Kurtuluş Savaşı sırasında ülkenin zorlu şartlarına ve örgütün lojistik gücünün yetersiz olmasına rağmen cephede savaşan birliklerin yanında yer almıştır. Bu çalışmada; Cumhuriyet yıllarından günümüze kadar güçlenen, yenilenen ve zamanla yeni yasalarla güncellenen jandarma teşkilatının bu süreci incelenmiştir. Jandarma ve polis teşkilatları; vatandaşları çeşitli suçlara mağdur olmaktan korumak amacıyla tedbirler alır. Bu çalışmada vatandaşların güvenliğini ve huzurunu sağlayan Jandarma Teşkilatının içyapısı ve işleyişi incelenmiştir. Jandarma teşkilatı yapısı ve işleyişi, İçişleri Bakanlığına bağlı kolluk kuvvetlerinden ayrılmaktaydı. 668 sayılı KHK ile İçişleri Bakanlığına bağlanan jandarma teşkilatı yeni bir düzen ve işleyiş ile sürecini devam ettirmektedir. Bu çalışamada 668 Sayılı KHK ile İçişleri Bakanlığına bağlanan jandarma teşkilatının değişen idari yapısı ve işleyişi ele alınmış olup uyum sürecine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The establishment of the security forces and the army, which play a vital role in the survival of the state and are mentioned by various names throughout its historical development, is known as the date when people began to live as a whole or the state was formed. In this study, the gendarmerie organization, which performs an important task in meeting the security needs, has been tried to be explained. Societies have enacted laws and established security organizations according to the needs of the time so that people can live in safety. In this study, the gendarmerie structures of the countries that have come to the fore both with their organizational history and strong state structures are mentioned. During the War of Independence, the Gendarmerie stood by the troops fighting at the front, despite the difficult conditions of the country and the insufficient logistics power of the organization. In this study; This process of the gendarmerie, which has been strengthened, renewed and updated with new laws from the Republican years to the present, has been examined. Gendarmerie and police departments; takes measures to protect citizens from being victims of various crimes. In this study, the internal structure and functioning of the Gendarmerie Organization, which provides the security and peace of the citizens, has been examined. The structure and functioning of the Gendarmerie were separated from the law enforcement officers under the Ministry of Interior. The gendarmerie organization, which was connected to the Ministry of Interior with the Decree Law No. 668, continues its process with a new order and operation. In this study, the changing administrative structure and functioning of the gendarmerie organization, which was connected to the Ministry of Interior with the Decree Law No. 668, was discussed and the harmonization process was mentioned.